Kā savu naudu pasargāt no inflācijas?

12. oktobrī 8:58

Šobrīd pasaulē valda sarežģīta situācija – cenas pieaug. Inflācijas dēļ uzkrātā nauda, kas agrāk liktos diezgan ievērojama summa, šodien jau ir zaudējusi daļu savas vērtības, bet ko darīt, lai tas tā nenotiktu?

Ir daudz dzirdēts par to, ka naudu krāt “zeķē”, zem gultas vai vienkārši turēt bankas kontā ir nepareizi un tādā veidā inflācija vienkārši apēd tavus uzkrājumus. Taču ja tā nav pareizi un arī investīcijas nevienu nepasargā no zaudējumiem – kāds būtu pareizais rīcības plāns? SEB bankas eksperts Andris Lāriņš skaidro, ka vienas atbildes uz to, kā garantēt naudas vērtības saglabāšanos vai pat sava kapitāla pieaugumu, nemaz neeksistē, jo, arī līdzekļus investējot, var notikt dažādas svārstības. Ja banka spētu paredzēt, kas notiks rīt, un garantēt, ka pēc pieciem gadiem tu noteikti nopelnīsi, tā būtu gaišredzība, un ar to nenodarbojas neviena banka. Bet ir daži pamatnosacījumi, kā risku pazaudēt naudu var mazināt.

Tātad jāatceras – ja ar naudu nedarīsi neko, bet tikai turēsi to kontā vai skapī, tās vērtība inflācijas rezultātā mazināsies tik un tā. Tāpēc to būtu vērts ieguldīt jeb investēt, sadalot dažādiem mērķiem. Kaut kādu daļu naudas tiešām var turēt kontā tuvāku mērķu realizēšanai un drošības spilvena veidošanai, bet daļu var investēt. Arī investējot nevajadzētu “likt visas olas vienā groziņā” jeb neieguldīt naudu tikai vienā nozarē vai uzņēmumā.

Jāatceras arī, ka ieguldījumi vislabāk strādā ilgtermiņā, un ja tagad ieguldījums peļņu nenes, tad situācija, visticamāk, mainīsies pēc dažiem gadiem, jo vēsture rāda, ka lai kādas būtu svārstības, pēc ilgāka laika vienmēr ir bijusi izaugsme. Turklāt tu vari redzēt un izvēlēties, kādos uzņēmumos banka tavu naudu iegulda! Daudziem gan radies iespaids, ka “investīcijas” izklausās sarežģīti un tam vajadzīgs liels kapitāls, taču patiesībā investēt var sākt pat no viena eiro. Vairāk par ilgtspējīgu naudas plānošanu un investēšanu uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Par to, kā efektīvāk plānot ģimenes budžetu, lasi šeit!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm