Kā pareizi plānot budžetu un cik lielam jābūt drošības spilvenam?

14. oktobrī 9:42

Tagad, kad piedzīvojam sarežģītus laikus un pieaug cenas, ļoti aktuāls kļuvis jautājums par budžeta plānošanu un drošības spilvena izveidošanu. Bet kā to darīt visefektīvāk un cik vispār būtu jāatliek kādam neparedzamam gadījumam?

Mūsdienās ir skaidrs, ka paļauties uz veiksmi un iztērēt visu, kas mēneša sākumā ieripojis kontā, ir diezgan riskanti un neefektīvi, tāpēc budžetu būtu vēlams plānot un pārzināt. Tā būs iespējams pārskatīt, kur un cik naudas ikdienā tērējam. Tādā veidā mēs sapratīsim arī to, uz ko un vai vispār varam ietaupīt.

SEB bankas eksperte Ance Āboliņa atzīmē, ka pirmais solis, lai sāktu plānot budžetu, ir finanšu apspriešana ģimenē, turklāt ne tikai dzīvesbiedriem savā starpā, bet arī ar bērniem, lai tie labāk saprastu, kur un cik nauda aiziet un kā izdarīt tā, lai pašam nepieciešamākajam līdzekļi vienmēr atrastos. Arī kopdzīves sākumā finanšu tēmu nevajadzētu uztvert kā neērtu vai delikātu, jo šīs lietas ir svarīgi izrunāt. Būs gadījumi, kad vīrietis būs gatavs uzņemties lielāko kopīgo izdevumu daļu, būs gadījumi, kad tā būs sieviete, bet izdevumus var dalīt arī uz pusēm, ja ienākumi abiem ir līdzvērtīgi un tā varat vienoties.

Ja saliekam pa plauktiņiem obligātos tēriņus, kas ir izdevumi par mājokli, pārtiku un transportu, varam redzēt cik paliek pāri un atlikušo summu sadalīt brīvajam laikam un hobijiem. Tomēr svarīga sadaļa būtu arī drošības spilvena izveidošanu neparedzētiem gadījumiem. Kāds no pāra zaudē darbu un paies laiks, kamēr atrod jaunu, pēkšņi nepieciešams remonts automašīnai vai dzīvoklim – visos šajos gadījumos noderētu līdzekļi neparedzētiem gadījumiem. Viedoklis par to, cik lielam jābūt drošības spilvenam, atšķiras. Kādam tā būs viena vai vairākas mēnešalgas, citam drošības sajūtu radīs lielāka summa.

Metodes, kā efektīvi plānot budžetu, ir dažādas. Viena no tām – 50/30/20, kur puse no budžeta aiziet obligātajiem rēķiniem, trīsdesmit procenti hobijiem un iepirkumiem, bet divdesmit procenti – drošības spilvenam vai citiem ieguldījumiem nākotnē. Katrā ģimenē šis sadalījums gan var atšķirties, tāpēc neviens plāns nav simtprocentīgi piemērots visiem. Sākt gan vajadzētu ar savu tēriņu pavērošanu un cītīgu piefiksēšanu vairāku mēnešu garumā, lai redzētu, kur patiesībā aiziet nauda. Vairāk par budžeta plānošanu un metodēm uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Par to, kā pasargāt savu naudu no inflācijas, lasi šeit!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm