tv3.lv

Vērtīgi padomi telpaugu pārstādīšanai un mēslošanai pavasarī

Pavasarī, kad saule sāk sildīt, un daba mostas, ir īstais laiks parūpēties par saviem istabas augiem. Telpaugus pavasarī vajadzētu vai nu pārstādīt, vai kārtīgi samēslot, lai augam būtu visas vajadzīgās barības vielas augšanai, zaļošanai un jaunu sakņu un dzinumu dzīšanai. Kā pārcelšanos uz jaunu podiņu padarīt augam mazāk traumatisku, kā izvēlēties labāko mēslojumu un kā bagātināt augsni, augu nepārstādot? 

21. martā 11:19

Labākais laiks pārstādīšanai – pavasaris

Augs ir dzīvs organisms – lai telpaugi būtu spēcīgi, košām lapām un priecētu acis, tiem vajadzīgas uzturvielas. Mēslojums, ko iestrādājam zemē, tos nodrošina ar visu augšanai nepieciešamo. Lai gan varētu domāt, ka telpaugus gadalaiku maiņa īsti neietekmē, tā nav! Pavasarī jaunajai sezonai aktivizējas arī vairums telpaugu, tāpēc šis ir īstais brīdis augus pārstādīt un mēslot. Vienīgais izņēmums var būt telpaugi, kuri zied ziemas sezonā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ir augi, kas jaunā podiņā jāpārstāda ik gadu, un arī tādi, kuriem tas jādara ik pēc pāris gadiem vai kad podiņš kļuvis par mazu. Tāpēc ieteicams vienmēr kaut kur pierakstīt, piemēram, ar marķieri uz iekšpodiņa, kāds tad īsti ir tavs telpauga nosaukums. Augsnes bagātināšanu ar mēslojumu pavasarī jāveic gan ik gadu pārstādāmiem augiem, gan tādiem, kurus nepārstādīsim. Mēslojumu klāsts veikalos ir plašs, taču jebkurš augs priecāsies par dabisku, ilgas iedarbības mēslojumu.

Latvijā radīts superprodukts taviem augiem!

Pēdējos gados ”zaļo pirkstiņu” īpašnieku sirdis gan Latvijā, gan ārvalstīs iekarojis tepat mūsu valstī radīts dabiskais mēslojums – ”MēsLolojums”. Šī superprodukta sastāvā ir tikai dabiskas izcelsmes vielas. Vienreiz iestrādāts augsnē, ”MēsLolojums” darbosies visu sezonu, sniedzot augam sabalansētas augšanai un zaļošanai nepieciešamas uzturvielas, jo tā aktīvās vielas trūdēšanas procesu rezultātā augsnē izdalās pakāpeniski. Tādējādi vari būt pārliecināts, ka mēslojums neapdedzinās auga saknes, kā tas bieži notiek, izmantojot ķīmisko mēslojumu vai pārāk koncentrētu organisko mēslojumu.

Kā pareizi bagātināt augsni pavasarī?

Augiem, kurus jāpārstāda: 

 1. Izvēlies augam piemērotu augsni. Vari ņemt universālo augsni – tā derēs vairumam telpaugu. Īpaši tam paredzētā augsnē būtu jāstāda palmas, sukulenti un citrusi.
 2. Maigi saņem pārstādāmo augu aiz stumbra, saudzīgi izņem no vecā podiņa un ar pirkstiem atbrīvo auga saknes no vecās zemes. Dari to piesardzīgi, netraumējot auga saknes. Apskati sakņu sistēmu – vecās un sakaltušās saknes būtu jānogriež.
 3. Podiņā ieber nedaudz oļu vai keramzīta lodīšu – tas ir svarīgs solis, lai, augu pēc tam laistot, ūdenim būtu, kur notecēt.
 4. Uz ventilācijas slāņa uzber pāris saujas zemes, un, augu turot aiz stumbra, ievieto to podā vajadzīgajā augstumā. Pēc tam, augu joprojām neatlaižot, apkārt ber jauno augsni, kas sajaukta ar mēslojuma granulām ieteicamajās proporcijās.
 5. Aplej augu, lai augs labāk ieskaņotos, un mēslojums – sāktu sadalīšanos un auga barošanu.

Augiem, kuri paliks vecajā augsnē:

 1. Ņem talkā kociņu, karoti vai kādu citu garenu instrumentu un podiņā no četrām pusēm nedaudz ieslīpi (virzienā uz podiņa centru) izurbini nelielas bedrītes apmēram 7 centimetru dziļumā (atkarīgs no podiņa izmēra. Ja podiņš lielāks, bedrītes var veidot dziļākas). Bedrītēs iekaisi mēslojuma granulas. Ja izvēlies ”MēsLolojumu”, vari nesatraukties, cik tuvu atrodas auga saknes – granulas saknēm nekādu skādi nenodarīs.
 2. Bedrītes pēc mēslojuma granulu iestrādes aizrušini atkal ciet. Lai mēslojums sāktu savu sadalīšanās procesu un darbotos pareizi, tam jāatrodas augsnē, nevis zemei pa virsu.
 3. Kārtīgi aplej augu, lai mēslojuma granulas sāktu sadalīšanās un augsnes bagātināšanas procesu.

Latvijā radītais ”MēsLolojums” ir lieliski piemērots lietošanai pavasarī – tas satur slāpekli, kas atmodina augus un palīdz lolojumam sazaļot pēc ziemas miera, stimulē jaunu asnu dzīšanu, lapošanu un augšanu.

Kādas ir galvenās ”MēsLolojuma” priekšrocības?

 • Draudzīgs rokām un augu saknēm;
 • Uzlabo augu šūnu fizioloģisko stāvokli;
 • Veicina humusa veidošanos augsnē;
 • Atjauno augsnes auglību un uzlabo tās struktūru;
 • Palīdz uzturēt augsnes mitrumu;
 • Pazemina nitrātu saturu augļos un dārzeņos, uzlabojot to kvalitāti;
 • Uzlabo augļu un dārzeņu garšu, sekmē vitamīnu daudzuma palielināšanos tajos;
 • Palīdz augiem maksimāli uzņemt vērtīgās augsnē esošās barības vielas;
 • Nomāc patogēnās nematodes un palielina augu imunitāti;
 • Neitralizē smagos metālus, pesticīdus un ķīmiskā mēslojuma sāļu kustību augsnē.

”MēsLolojums” ir piemērots:

 • Dārzeņiem un ogām
 • Telpaugiem
 • Ziedaugiem un krūmiem
 • Augiem dobēs un siltumnīcās
 • Labībai un mauriņam

Vairāk par ”MēsLolojumu” un tā lietošanu vari uzzināt šeit!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm