Vai kvarca lampa spēj tikt galā ar vīrusiem? Arī Covid?

Rudens vēl tikai sācies, bet ļoti daudzi mazo bērnu vecāki, skolēni un darba devēji saskārušies ar ierasto auksto gada laiku saslimšanas pazīmēm. Vakardienas, šodienas un arī rītdienas aktuālākais jautājums – kā tikt galā ar vīrusiem – izraisījis plašu sabiedrības rezonansi. Kamēr ar vienām vīrusu saslimšanām mākam cīnīties visdažādākajos veidos, citas vēl joprojām varam apiet tikai preventīvi. Protams, elementārākā pieeja – mājas, ziepes, divi metri – nevar pilvērtīgi pildīt savas funkcijas, jo skolēni ir atgriezušies skolās, darbinieki darbos, koncerti un teātri notiek, un visās šajās vietās reizumis uzplaiknsī arī saslimšanas gadījumi.

2021. gada 28. septembrī 10:41

Covid-19, tāpat kā saaukstēšanās, vējbakas vai gripa – ir vīrusu izraisīta slimība, kas izplatās gaisā, starp cilvēkiem un uz virsmām. Tā kā šobrīd pret jebkādām elpceļu saslimšanas pazīmēm jāizturas ar vislielāko nopietnību, iespējams, ka papildus roku mazgāšanai un piesardzības ievērošanai vērtīga būtu arī pati telpu dezinfekcija, proti – kvarca lampas novietošana telpā, kurā ir cilvēku kustība un mainība.

Kvarca lampa – papildus drošība.

Viens no efektīviem veidiem cīņā ar jebkurām vīrusu saslimšanām, ir tā saucamās kvarca lampas izmantošana. Šīs lampas izdalītais ultravioletais starojums var būt dažāda veida (atšķiras viļņu garums). Pareizi izvēlēta UV-C lampa tiešām attaisno nosaukumu – baktericīdā lampa – jo tā iznīcina patogēnus, vīrusus, baktērijas un sēnītes gan gaisā, gan uz virsmām. Ne velti UV-C lampas tiek izmantotas arī ārstniecības iestādēs, slimnīcās un citās publiskās vietās ar lielu cilvēku plūsmu.

FOTO: Foto: Kvarcalampas.lv

Zinātniskos pētījumos tiešām pierādīts, ka kvarca lampa – ierīce, kas izstaro viļņu garumu UV-C 100-280 diapozonā – efektīvi iznīcina vīrusus, tajā skaitā arī Covid-19. Nokļūstot cilvēka organismā vīruss kaitē cilvēka veselībai un pat dzīvībai, bet šādas kvarca lampas galvenais uzdevums ir uzvarēt vīrusu izraisošās baktērijas pirms tās nokļūst saskarē ar cilvēkiem.

Tomēr vienmēr jāatceras, ka ultravioletā lampa ir ierīce, kuras lietošanā ļoti būtiski ievērot drošu lietošanas instrukciju, ar kuru obligāti jāiepazīstas izvēloties un lietojot attiecīgo ierīci. Ir lampas, kuras ir absolūti drošas cilvēkam un ir tādas, kuru tuvumā jāievēro piesardzības pasākumi (piemēram, jālieto aizsargbrilles u.c.), tāpēc vienmēr, apsverot šāda papildu dezinfekcijas līdzekļa iegādes iespēju – aprunājieties ar kvalificētu speciālistu par savām vajadzībām atbilstošu izvēli.

Ne viss ir zelts, kas spīd!

Jāņem vērā, ka kvarca lampas, jeb ultravioletā starojuma lampas ir ļoti dažādas, tāpēc, pirms šādas lampas iegādes noteikti jāveic sagatavošanās darbs – jāveic izpēte, jākonsultējas ar speciālistu, lai izvēlētos telpai un mērķim piemērotu, veselībai drošu un pret vīrusiem iedarbīgu lampu. Šobrīd patērētājiem pieejams plašs ultravioleto lampu klāsts, bet ne visas no tām ir baktericīdās lampas. Kāpēc tā? Iepriekš pieminētais kvarca lampas izstarotais viļņa garums nosaka to, vai lampa spēj iznīcināt vīrusus, vai nē. Kvarca lampu klasifikācijā nosaka trīs viļņu garumu veidus:

 • UV-C: 100 līdz 280 nm garumā;
 • UV-B: 290 līdz 320 nm garumā;
 • UV-A: 320 nm līdz 400 nm garumā.

Viļņa garums, kas spēj iznīcināt vīrusus, ir 100 līdz 280 nm, kas atbilst UV-C ierīcēm un tieši šāda lampa varēs nodrošināt tīrāku vidi telpā. Lampas un ierīces, kas emitē cita garuma UV viļņus, paredzētas citiem mērķiem, bet vīrusa iznīcināšanā un telpas dezinfekcijas jomā, saskaņā ar PTAC sniegto ziņojumu, nebūs efektīvas.

FOTO: Foto: CDC, Unsplash.com

Kādām telpām ir noderīga kvarca lampa?

Pareizi izvēlēts kvarca lampas ultravioletais starojums ir noderīgs jebkurai telpai, kur notiek cilvēku kustība:

 • mācību, izglītības iestādes;
 • ārstniecības iestādes;
 • apmācību, pulciņu telpas;
 • uzgaidāmās, caurstaigājamās telpas;
 • koplietošanas telpas;
 • ražotnes;
 • un citas cilvēku apmeklētas telpas.

Publiskās telpās īpaši vērtīgas ir baktericīdās lampas ar gaisa cirkulēšanas funkciju – tās ir droši izmantojamas cilvēku klātbūtnē, jo tās savāc gaisu, dezinficē to un izvada atpakaļ telpā.

Kur iegādādies kvalitatīvu kvarca lampu?

Kā jau iepriekš minēts, pirms baktericīdās lampas iegādes vēlams noskaidrot galvenos kritērijus un būtiskus parametrus, kas ietekmēs ierīces izvēli:

 • lietošanas mērķis,
 • lietošanas biežums,
 • telpas platība,
 • attālums no cilvēkiem,
 • vai nepieciešama gaisa cirkulēšanas funkcija,
 • vai nepieciešama stacionāra, vai pārvietojama ierīce.

Pat, ja zināms tikai viens – ka ierīcei jābūt drošai pret Covid-19 un citiem vīrusiem – tas ir pietiekoši, lai sāktu pareizās baktericīdās lampas meklēšanu.

Ļoti plašs kvalitatīvu lampu piedāvājums atrodams kvarcalampas.lv. Vietnē atrodama arī informācija par aktuālāko kvarca lampu nozarē, ar to saistītos mītus, kā arī plašs baktericīdo lampu, apstarotāju un recirkulatoru klāsts. Ja tomēr ir bažas vai jautājumi par to, kāda kvarca lampa ir piemērotākā un kāda ir tās lietošanas specifika, iespējams vērsties pie kvalificētiem speciālistiem ar pieredzi medicīnas tehnikas sfērā. Būtiski, ka SIA “AIRMED” nodrošina arī šo ierīču garantijas un pēc-garantijas servisu, turklāt juridiskām personām preču garantijas laiks ir divi gadi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm