tv3.lv

Teksta korektūra – kas tā ir un kad tā var noderēt?

Radot tekstus vai tos tulkojot, bieži vien teksta autors jūtas pārliecināts par savu domu izklāstu rakstiskā veidā – par stilistisku, gramatiku, pareizrakstību. Tomēr, kā atzīst arī profesionāļi, kas ikdienā strādā ar tekstu radīšanu un to koriģēšanu – pašam savas kļūdas pamanīt ir sarežģīti, turklāt, ne visi esam apveltīti ar īpaši izteiktu un izkoptu valodas izjūtu. Šādos gadījumos talkā nāk profesionāls teksta korektors!

28. februārī 11:38

Kas ir teksta korektūra?

Korektūras galvenais mērķis ir tekstā pamanīt un izlabot dažāda veida kļūdas. Korektori pārbauda, vai pareizi piemērotas stila vadlīnijas un glosārijs, kā arī pievērš uzmanību tam, vai tekstā nav ieviesušās gramatikas, pareizrakstības un interpunkcijas kļūdas, tās izlabojot. Ja vēlaties, lai saturs rada profesionālu iespaidu, korektūra ir obligāta tulkošanas sastāvdaļa. Linearis Translations teksta korektūru uztic profesionāliem korektoriem, kas perfekti pārzina konkrētās valodas nianses. Arī ātrā dokumentu tulkošana pieprasa korektūru, jo, kā zināms – viens komats var izmainīt visu teikuma būtību!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kas ir teksta redaktūra?

Redaktūras mērķis ir radīt oriģinālam atbilstošu tulkojumu precizitātes, konsekvences un konteksta ziņā. Redaktors dokumentu lasa kā atsevišķu tekstu un pārbauda ne vien iespējamās kļūdas tekstā, bet arī padara saturu vieglāk uztveramu, pievēršot uzmanību teikumu uzbūvei un citām būtiskām niansēm. Linearis Translations sadarbojas ar speciālistiem no visas pasaules, kuri palīdz veikt jebkura teksta korektūru vai redaktūru neatkarīgi no satura tematikas un valodas. Redaktūra ir īpaši izplatīts pakalpojums dažāda veida drukātajiem materiāliem.

Kad izmantot teksta korektūru vai redaktūru?

Teksta korektūru visbiežāk izmanto tulkotiem tekstiem, lai pārliecinātos, ka tajos nav ieviesušās kādas kļūdas un sākotnējais vēstījums tulkotajā tekstā nav zudis. Tomēr bieži vien teksta korektūra vai redaktūra tiek izmantota arī tad, ja radīts saturs, kas paredzēts publicēšanai  drukātā vai digitālā formātā, vai zināms, ka to skatīs liels skaits cilvēku.

Ko sniedz teksta korektūra un redaktūra?

Galvenā priekšrocība, ko sniedz teksta korektūra un redaktūra ir pārliecība. Pārliecība par to, ka tekstā nav palikušas tulkojuma laikā pieļautas kļūdas, tekstā nav atrodamas drukas kļūdas, gramatikas vai interpunkcijas kļūdas, teksts ir stilistiski pareizs un mērķa auditorijai viegli uztverams. Teksta korektūra un redaktūra ļauj tulkojumam radīt profesionālu pirmo iespaidu.

Vai manam tekstam nepieciešama gan korektūra, gan redaktūra?

Foto: Suzy Hazelwood, Pexels.com

Ir svarīgi skaidri saprast, cik daudz darba ir nepieciešams papildus ieguldīt tekstā. Cilvēki bieži domā, ka viņiem ir nepieciešama tikai korektūra, arī ja patiesībā tekstam noderētu arī vismaz kāda līmeņa redaktūra. Ja korektoram nosūtat dokumentu, kurā ir gramatikas kļūdas, mulsinoši teikumi un grūti izpildāmas rindkopas, viņš var atteikt darbu vai ieteikt papildus veikt teksta redaktūru. Daudzi ārštata darbinieki un tulkojumu biroji piedāvā gan redaktūru, gan korektūru vai nu atsevišķi (ar atsevišķu cenu noteikšanu), vai apvienoti vienā pakalpojumā. Pārliecinieties, ka precīzi saprotat, kāda veida izmaiņas ir iekļautas. Vai redaktors labos tikai nelielas kļūdas, vai arī komentēs neveiklas formulējumus un strukturālas problēmas?

Linearis Translations profesionālie tekstu korektori un redaktori palīdzēs izveidot nevainojamu gala rezultātu, iesakot labāko risinājumu tieši Jums! Linearis Translations komandā ir vairāk nekā 30 štata darbinieku, kā arī aptuveni 3000 ārštata tulkotāju no visas pasaules. Tas ir viens no stūrakmeņiem, kas ļauj piedāvāt korektūru un redaktūru vairāk kā 100 valodās. Linearis Translations  tulkošanas pakalpojumus sniedz jau vairāk nekā 18 gadus, šajā laikā gūstot neatsveramu pieredzi un zināšanas. Tāpēc uzņēmums spēj nodrošināt lielisku rezultātu neatkarīgi no darba sarežģītības, apjoma, nozares, un citiem faktoriem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm