tv3.lv

Privātmāju paplašināšana: Kā saprast, vai iespējama?

Apgalvojums, ka pandēmija ir mainījusi mūsu priekšstatus par mājokļa nozīmi, atbilst realitātei. Mājoklis vairs nav tikai vieta, kur vakarā atgriezties pēc garas un nogurdinošas dienas, tas ir ieguvis jaunas funkcijas atbilstoši šī laika mainīgajām sadzīves vajadzībām.

17. martā 13:42

Cilvēki savās mājās iekārto mājas birojus, fitnesa telpas, bērnu rotaļu istabas, mājas spa, telpas mājražošanas eksperimentiem vai radošiem hobijiem. Galu galā – ģimenes aug un visiem tās locekļiem ir vajadzīgas savas istabas. Ja ģimenes māja ir kļuvusi par šauru, iespējams, ir pienācis laiks veikt tās paplašināšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mājas funkcionālais plānojums

Labas arhitektūras un interjera pamatā vienmēr ir pārdomāts plānojums. Pirms ķerties klāt privātmājas paplašināšanas projektam, vispirms vajadzētu kritiski izvērtēt esošās ēkas apjoma plānojumu. Šajā stadijā ļoti ieteicams piesaistīt profesionāli, lai apspriestu vēlmes un to iespējamo atspoguļojumu jaunajā plānojumā. Jaunu durvju ailu izveide, sienu pārnešana vai nojaukšana – visas ir izmaiņas, kas uzlabos esošā apjoma funkcionalitāti.

Gadījumā, ja tomēr pieņemsiet lēmumu privātmāju paplašināt, tajā jau tiks nodrošināta vecā un jaunā apjoma harmoniska apvienošana. Šādu ēku paplašināšanu sauc par rekonstrukciju,  jo darbu gaitā vienlaikus tiks izmainīts būves vai tās daļas apjoms un funkcija.

Vienkāršāks ir gadījums, kad ,uzsākot mājas būvniecību, ierobežotu līdzekļu dēļ nav bijis iespējams uzreiz iekļaut papildu platību, un to ir iespēja izbūvēt vēlāk. Galvenais, lai šī iespēja būtu paredzēta projektā.

Ēkas paplašināšanas projektā iekļauj jauno apjomu –  ēkas papildus platību. Neatkarīgi no tā, vai māju paplašina uz augšu vai platumā, projektēšanas laikā jāparedz inženiertehnisko komunikāciju pievadi, nepieciešamības gadījumā jāparedz vieta kāpnēm vai apkures katlam.

Paplašināšanas darbu budžets

Jāņem vērā, ka jebkurš paplašinājums ir līdzvērtīgs lielākai vai mazākai ēkai. Tam būs grīda, logi, durvis, visi nepieciešamie inženiertehniskie slēgumi un, protams, arī jumts. Mājas paplašināšanas izmaksas parasti ir par 20 – 40% lielākas, rēķinot uz vienu kvadrātmetru, jo papildu telpu izbūve un pievienošana jau esošajam ēkas apjomam ir sarežģītāka nekā sākotnējā mājas būvniecība.

Atvieglots ēku atjaunošanas un pārbūves saskaņošanas process

Šī gada 14. janvārī stājās spēkā grozījumi ēku būvnoteikumos, kuru mērķis ir vienkāršot ēku vai to daļu atjaunošanas un pārbūvju saskaņošanu. Tā ir svarīga ziņa ikvienam privātmājas īpašniekam, kas apsver mājas paplašināšanu, jo šo grozījumu mērķis ir veicināt ātrāku un efektīvāku būvniecības procesu, kā arī mazināt administratīvo slogu un izmaksas. Tas tiesa, jo līdz šim daudzo specifisko dokumentu sagatavošana bez speciālistu piesaistes radīja grūtības ne vienam vien būvēt gribētājam.

Rezultātā cilvēki izvēlējās būvēt bez saskaņošanas, kas savukārt rezultējās būvniecības regulējuma pārkāpumā,  neprecīzā informācijā par ēku stāvokli un vērtību.

Pieņemtie grozījumi paredz, ka būvniecības procesu varēs ierosināt ar būvniecības iesniegumu, atsakoties no apliecinājuma kartes, kā arī samazinot citu būvniecības ieceri papildinošo dokumentu skaitu.

Vissvarīgākais, ka jaunais regulējums attieksies uz otrās un trešās grupas ēku atjaunošanu un nojaukšanu. Gandrīz visas privātmājas tiek pieskaitītas otrai ēku grupai. Ēkas atjaunošana ietver veicamos būvdarbus gan ēkas fasādē, gan pašā ēkā vai tās daļās.

Tāpat noteikumi paredz, ka būvniecības ierosinātāja paziņojums par būvniecību vienlaicīgi tiek reģistrēts Valsts zemes dienestā (VZD) ēkas vai telpu grupas kadastrālajai uzmērīšanai. Tiklīdz būvniecības ierosinātājs ir apstiprinājis šo būvdarbu pabeigšanu, attiecīgās būves vai telpu grupas dati tiek reģistrēti vai aktualizēti Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Projekta izstrāde

Projektēšanas pakalpojumus piedāvā gan paši būvuzņēmēji, gan profesionāli arhitekti. Lai uzsāktu būvniecības darbus ir nepieciešams tehniskais projekts, kas tiek iesniegts un apstiprināts būvvaldē.

Kad būvdarbu ierosinātājs ir iesniedzis visus būvdarbu uzsākšanai nepieciešamos dokumentus ( šobrīd jau mazāks to skaits un atvieglota iesniegšana), būvvalde veic atzīmi būvatļaujā, un tā ir arī atļauja uzsākt būvdarbus.

Būvdarbi

Vēlams būvdarbu veicēju izraudzīties pēc atsauksmēm un lūgt iesniegt kontroltāmes, lai varētu izvēlēties atbilstošāko piedāvājumu. Jāatceras, ka būvdarbus drīkst veikt Būvkomersantu reģistrā reģistrēts būvuzņēmējs, kas arī apdrošina savu profesionālo darbību.

Nelielu ēku, piemēram, ģimenes mājas vai nelielu saimniecības ēku celtniecības darbus drīkst veikt arī privātpersona saimnieciskā kārtā. Tas ir gadījumos, kad privātpersona būvē, rekonstruē, renovē vai nojauc savā īpašumā esošu būvi, kura nav augstāka par diviem stāviem un kuras apbūves laukums nav lielāks par 400 m2 un būvtilpums – par 2000 m3.

Lai nodrošinātu kvalitātes kontroli un uzraudzību, būvdarbu ierosinātājs ir tiesīgs piesaistīt būvuzraugu un autoruzraugu. Pēdējais attiecas uz būves arhitektu, bet atsevišķos gadījumos arī uz interjera arhitekta autoruzraudzību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Finansējums

Jau pirms būvprojekta izstrādes ir jābūt aptuvenām aplēsēm par naudas līdzekļiem, ko esat gatavi atvēlēt šim mājokļa paplašināšanas projektam. Vēlams, ka daļu no tā iespējams segt no saviem līdzekļiem, bet atlikušai daļai piesaistīt kādu finanšu instrumentu. Kredīts lielāka vai mazāka remonta īstenošanai no Creamcredit.lv ir mērķa finansējums, par kuru vērts uzzināt vairāk. Pirms kredīta noformēšanas vienmēr izvērtējiet savu maksātspēju!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm