tv3.lv

Pirmā mašīna pirkta no rokas: lietoti auto – kā izvēlēties?

Automašīnas iegāde vienmēr ir diezgan nozīmīgs un arī pārdomāts solis. Tas īpaši attiecas uz tiem, kas plāno iegādāties lietotu automašīnu – viena izlaista nianse izredzētā transportlīdzekļa izvēlē var nākotnē iecirst krietnu robu maciņā.

2021. gada 10. septembrī 16:17

Lietotas automašīnas iegāde savā ziņā ir salīdzināma ar dārgumu meklēšanu – sludinājumu mudžeklī var atrasties gan mazlietoti auto par īpaši izdevīgām cenām, gan arī uzķerties uz krāpnieku lamatām. Lietotu auto sludinājumi Latvijā teju čum un mudž no piedāvājumu daudzviedības, tāpēc automašīnas iegāde var līdzināties detektīva darbam. Rūpīgi iepazīsties ar auto sludinājumu klāstu, izpēti izraudzīto transportlīdzekļa aprakstu un specifikācijas un uzzini, vai par auto nākotnē nenāksies pārmaksāt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lietoti auto – kādu budžetu atvēlēt?

Pirms ienirsti sludinājumu dzīlēs, sāc ar sava budžeta pārskatīšanu. Automašīnu var iegādāties, samaksājot par visu uzreiz, vai arī ņemot kredītu. Ja plāno samaksāt par mašīnu vienā reizē, prātīgi būtu atlikt daļu no iekrātās naudas automašīnas reģistrācijai, apdrošināšanai un tās remontiem nākotnē. Šādi izvairīsies no liekiem un neplānotiem tēriņiem automašīnas dēļ.

Vairums ļaudis izvēlas ņemt kredītu, lai iegādātos mazlietotas automašīnas. Taču pirms akli meties kredītsaistību jūgā, parēķini, cik mēnesī izmaksās auto. Šim  nolūkam vari izmantot auto kredīta kalkulatoru. Ņem vērā, ka papildus ir jāpierēķina arī apdrošināšanas, remonta un degvielas izmaksas.

Foto: Eric McLean/Unsplash

Atrodi savu sapņu automašīnas marku

Uzsākot sava auto meklējumus sludinājumu portālos, definē, kāda būs piemērotākā automašīna. Akli neseko reklāmām vai tendencēm sociālajos tīklos, bet meklē auto, kas atbilst tavam dzīvesveidam, spēj izbraukāt tuvējos un tālākos ceļus, kurā var sasēsties visi ģimenes locekļi un kura bagāžniekā var ietilpināt ikdienā nepieciešamo.

Savukārt, izvēloties automašīnas marku, izsver katra izraudzītā modeļa priekšrocības un trūkumus. Kritiski izvērtē, vai izraudzītā zīmola lietoti auto ir ne tikai glīti ārēji, bet arī nepievils tehniskajā ziņā. Tāpat noskaidro, kādas ir katra modeļa servisa izmaksas un cik provizoriski izmaksās šāda auto tirdzniecība tālākā nākotnē.

Jo lētāka mašīna, jo vairāk problēmu

Neviens nepārdos labu mantu par lētu naudu. Ja pamani automašīnu par aizdomīgi zemu cenu, padomā divreiz. Vairums vieglie auto, kas tiek pārdoti par ļoti zemām cenām, nāk komplektā ar papildus izmaksām par remontu vai arī tie ir cietuši kādā smagākā satiksmes negadījumā un tiem ir bijuši nopietni bojājumi. Šī likumsakarība gan nenozīmē, ka dārgi lietoti auto ir nevainojamā tehniskajā stāvoklī. Arī dārgu un ekskluzīvu transportlīdzekļu pārdevēji sludinājumos var noklusēt par dažām nepatīkamām detaļām, bet pārdot transportlīdzekli par lielāku naudas summu nekā par to pienāktos.

Apskati transportlīdzekli aci pret aci

Kad sludinājumu klāstā izdevies atrast savu sapņu auto, ir vērts norunāt tikšanos ar pārdevēju un aplūkot izredzēto rumaku aci pret aci. Tikšanās laikā iztaujā automašīnas pārdevēju par transportlīdzekļa tehniskajiem datiem – dzinēja tipu, auto litrāžu, degvielas patēriņu un nobraukumu. Vadoties pēc tehniskajiem datiem, izmanto auto nodokļa kalkulatoru un izrēķini, cik gadā izmaksās ceļa nodoklis.

Ņem vērā, ka bieži vien tehniskie dati tikai teorētiski pastāstīs par automašīnas stāvokli. Pievērs uzmanību arī tam, kā par automašīnu ir rūpējies tā iepriekšējais īpašnieks. Apskati, vai mašīnai nav kādas iedobes, skrāpējumi, plaisas vai rūsa. Dažkārt tālu braucis, bet pienācīgi apkopts auto var kalpot labāk nekā pavirši uzturēts automobilis ar relatīvi mazu nobraukumu.

Foto: Jeremy Bishop/Unsplash

Ielūkojies automašīnas vēsturē

Par nieka vienu eiro CSDD mobilajā aplikācijā ir iespējams iegādāties pakalpojumu, kurā ir apskatāma visa izredzētā automobiļa vēsture. Uzzini noskatītā auto reģistrācijas numuru, ievadi to CSDD aplikācijas sadaļā “Informācija par transportlīdzekli”, – te arī pavērsies visa auto vēstures aina.

Aplikācijā būs pieejama informācija par tehniskajiem datiem, nobraukumu, valsti, no kuras ieradies auto, īpašnieku skaitu un to maiņām Latvijā, visām izietajām tehniskajām apskatēm, to detalizētiem aprakstiem par bojājumiem un, ar cik reizēm iepriekšējiem īpašniekiem ir izdevies iziet tehnisko apskati visos iepriekšējos gados. Tāpat CSDD aplikācijā būs apskatāma auto ekspluatācijas nodokļa likme un tā nomaksa esošajā gadā, reģistrēto aizliegumu esamība un neesamība. Noskaidrojot šādas nianses, izvairīsies no kaķa maisā, bet iepriekšējais auto īpašnieks nevarēs izsprukt sveikā ar izpušķotu sludinājumu.

Pārbaudi automašīnu pie autorizētā dīlera

Daudzi lietoti auto, kaut arī vizuāli var būt nevainojamā stāvoklī, tajos var slēpties savi zemūdens akmeņi, kuru dēļ var nākties krietni pārmaksāt. Ja plāno iegādāties dārgu lietotu automašīnu, ir vērts vienoties ar tās pārdevēju un doties pie autorizēta konkrētās auto markas dīlera uz detalizētu apskati.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai gan šis pakalpojums būs jāsedz pašam, tomēr servisā uzzināsi, cik daudz defektu patiesi slēpjas kārotajā automašīnā. Autorizētā dīlera serviss veiks pilnu pārbaudi automašīnas ritošajai daļai, elektronikai un virsbūvei, izdrukās defektu sarakstu, kā arī noteiks cenu transportlīdzekļa remontam. Ja defektu saraksts ir pārāk garš, vienojies ar automašīnas pārdevēju par zemāku cenu.

Pirmās automašīnas iegāde ir nopietns solis, kas tuvākā vai tālākā nākotnē var atvieglot ikdienas dzīvi vai sagādāt galvassāpes. Lēti lietoti auto parasti nāk komplektā ar dažām nolietojuma pazīmēm vai sīkiem tehniskiem bojājumiem, kurus nāksies vien novērst pašam, tādēļ tieši šādu transportlīdzekļu izvēlē jābūt uzmanīgam, bet ir arī iespēja, ka auto sludinājumi pavērs iespēju atrast īstu pērli jeb labu auto par izdevīgu cenu. Ieskaties Andelemandele.lv auto sadaļā un izvēlies savējo!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm