Pavasara alerģija

Ja pavasara atnākšana Tev saistās nevis ar priekpilnu tīksmināšanos par saules stariem, pirmajām lapiņām un ziediem, bet gan asarojošām acīm un nepārtrauktu šķaudīšanu, ir vērts noskaidrot, kas šīs sajūtas izraisa un kā tās mazināt. Pastāsīsim, kas ir biežākie pavasara alerģiju vaininieki, kā no tiem izvairīties, kā atpazīt un mazināt alerģijas simptomus. Ja jūti, ka alerģija traucē izbaudīt pavasari un dzīvi, sazinies ar ģimenes ārstu vai alergologu. Tālu nav jādodas, visērtāk un ātrāk to ir izdarīt tepat – piesakies un saņem attālināto konsultāciju, neizejot no mājas!

3. aprīlī 15:35

Alerģija no pavasara?

Iemesls, kādēļ pavasaris mēdz pastiprināt alerģijas simptomus, galvenokārt ir palielināta ziedputekšņu koncentrācija gaisā, taču arī pelējums un putekļu ērcīšu sarosīšanās pastiprina alerģijas simptomus. Ieilgusī ziema, atkusnis un lietavas veicina mitrumu un pelējumu, bet pavasara tīrīšana mums liek nonākt tuvā kontaktā ar putekļiem un putekļu ērcītēm. Zied koki, krūmi un pat zāle, miljoniem sīku daļiņu nokļūst gaisā un izraisa nepatīkamus simptomus cilvēkiem ar alerģiju. Ziedputekšņu alerģija – polinoze jeb siena drudzis – skar apmēram 15-20 % cilvēku. Imūnsistēma uztver alergēnus kā uzbrucējus un sūta pret tiem cīņā antivielas. Mūsu asinīs nonāk histamīns, radot simptomus, kas var liecināt par alerģiju:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

  • Tekošs deguns;
  • Asarojošas acis;
  • Šķaudīšana un klepošana;
  • Niezošas acis un deguns;
  • Tumši loki zem acīm.

Pretalerģijas profilakse

Pilnībā pasargāt sevi no pavasara alerģiju galvenajiem vaininiekiem ziedputekšņiem ir teju neiespējami, bet vari mazināt to ietekmi:

  1. Ņem vērā laiku, kad sāk ziedēt augs, kas Tev izraisa alerģisku reakciju. Pavasara sākumā sāk ziedēt lazdas, aprīlī bērzi, alkšņi, apses, oši, kļavas, bet maijā arī pienenes, papeles, rudzi un citi;
  2. Esi informēts par konkrētiem ziedputekšņiem gaisā, tā varēsi secināt, kas izraisa alerģisku reakciju un kā no tās maksimāli izvairīties;
  3. Izmanto bezmaksas lietotni PASYFO (pieejams gan Android, gan Apple). Tajā redzēsi informāciju par ziedputekšņiem, gaisa piesārņojumu un putekšņu koncentrāciju izvēlētajā vietā Latvijā. Regulāri ievadot datus par sevi, saņemsi arī individuālas prognozes par iespējamiem simtomiem tieši šajā dienā;
  4. Lielākā ziedputekšņu koncentrācija parasti ir sausā un vējainā laikā, kā arī no rītiem;
  5. Kad gaisā virmo ziedputekšņi, neturi vaļā logus ne mājā, ne automašīnā, izmanto gaisa kondicionētāju ar filtru;
  6. Pasargā sevi arī ar mehāniskām barjerām – uz acīm lielas saulesbrilles, bet degunā iesmērē nedaudz bieza krēma;
  7. Atnākot mājās, izskalo degunu, ieej dušā un nomaini apģērbu, biežāk mazgā matus;
  8. Alergēnu sezonā nežāvē veļu ārā;
  9. Zāli labāk nopļaut, bet, ja vien iespējams, nedari to pats;
  10. Augstas ziedputekšņu koncentrācijas laikā izvairies no fiziskām aktivitātēm ārā, lai alergēns nenonāktu plaušās vēl lielākā apjomā.

Ziedputekšņu alerģijas simptomu mazināšana

Alerģijas ārstēšana prasa ilgstošu terapiju, bet alerģijas simptomus var atvieglot aptiekā nopērkami bezrecepšu medikamenti:

  • Antihistamīni samazina histamīnu daudzumu organismā, tā mazinot arī niezi un šķaudīšanu. Antihistamīnus visefektīvāk būtu lietot jau pirms saskares ar alergēnu. Ņem vērā, ka tie var radīt miegainību;
  • Acu pilieni mazina acu niezi un asarošanu;
  • Steroīdie deguna aerosoli samazina iekaisumu;
  • Dekongestanti sašaurina asinsvadus, mazinot tūsku.

Lai gan šie medikamenti ir nopērkami bez receptes, iesakām konsultēties ar ārstu, lai piemeklētu efektīvākos un Tev piemērotākos līdzekļus. Īpaši nozīmīgi tas ir, ja nepieciešamība lietot medikamentus ir vairāk nekā dažas dienas vai tie nelīdz. Tāpat ārsts palīdzēs diagnosticēt alerģiju (ja tāda ir) un noteikt ārstēšanu. Ja alerģijas simptomu dēļ nevēlies doties ārpus mājas, Tev ir paveicies – pieteikties online konsultācijai vari tepat!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm