Pāragrs piena zoba zaudējums var radīt problēmas bērna attīstībā. Kāpēc par piena zobiem ir jārūpējas pat vairāk nekā par pastāvīgajiem?

“Nekas, izaugs jauni” šādu apgalvojumu bieži nākas dzirdēt gan no bērniem, gan pieaugušajiem. Vai piena zobi tiešām ir tik mazsvarīgi?

2021. gada 27. septembrī 10:00

Šī brīža situācija valstī liecina, ka lielai daļai vecāku neinteresē bērna mutes dobuma higiēna. Nesakaitāmi caurumi, iekaisušas smaganas un vairāku piena zobu raušanas ir bērnu zobārstu ikdiena. Pēdējo gadu laikā strauji pieaudzis to bērnu skaits, kuriem zobi jālabo vispārējā narkozē. Kāpēc tūkstošiem vecāku pakļauj bērnu šādam riskam? Iespējams, varam vainot laika trūkumu, kāds minēs saldumu ēru un skaistās konfekšu reklāmas, bet atradīsies arī daļa, kas šajā situācijā vainos pašus bērnus. Kurš tad īsti ir atbildīgs – vecāki, bērni vai varbūt zobārsti?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Diemžēl, lielākais vaininieks ir un paliek zināšanu trūkums. Jā, tieši tā – Tava nezināšana bērnam var radīt problēmas runas attīstībā, nepareizu žokļu stāvokli, estētiskas problēmas, kas var iedragāt bērna pašapziņu, bet sliktākais – pat sistēmiskas saslimšanas. Noskaidrosim, kāpēc ir tik svarīgi saglabāt piena zobus? Kāpēc par piena zobiem ir jārūpējas pat vairāk nekā par pastāvīgajiem zobiem?

Gandrīz ikviens no mums zina, ka piena zobi sāk šķilties jau pirmajā mazuļa dzīves gadā, bet apmēram 7 gadu vecumā tos nomaina īstie “kaula” zobi. Tomēr ar pirmajiem izkritušajiem priekšzobiem šis attīstības process neapstājas. Pēdējie piena zobi bērnam nomainās tikai 11 – 13 gadu vecumā, kā rezultātā, priekšlaicīgi zaudēts piena zobs var radīt, ne tikai diskomfortu 10 gadu garumā, bet arī ietekmēt pastāvīgo zobu novietojumu un visa sakodiena attīstību. Tikai viens caurums var izraisīt iekaisumu zobā, kas attīstās tālāk kaulā. Zobam apkārt esošie saistaudi bēniem vēl nav tik attīstīti kā pieaugušajiem, tāpēc iekaisums izplatās daudz straujāk un plašāk. Jāatceras, ka zem piena zobiem atrodas pastāvīgo zobu aizmetņi. Šāda infekcija var radīt gan lielas sāpēs, gan īsto zobu bojājumus. Bieži vien caurumi ir tik dziļi, ka zobus nav iespējams saglābt un tie ir jāizrauj. Realitātē bērniem pāragri tiek izrauti vairāki piena zobi, kas rada izmaiņas sakodiena attīstībā – īstie zobi pārvietojas trūkstošajās vietās, rodas zobu saspiestība, kas ietekmē visu žokļu augšanu. Bērnam rodas ēšanas grūtības, kā arī problēmas pareizi izrunāt dažādas skaņas. Šajā vecumā smadzenēs attīstās runas centri, tāpēc šādi runas defekti var palikt nelabojami uz visu atlikušo dzīvi.

Zobārstam bieži nākas dzirdēt, ka bērna zobi ir tīrīti kārtīgi, bet tas nepalīdz – vainojama iedzimtība! Ar šo mītu vairs nevari attaisnoties ne pats, ne to stāstīt ārstam. Kariess ir slimība, kuru iegūstam dzīves laikā. Kamēr bērni domā, ka zobos iedzīvojušies zobu grauži, Tev, kā vecākam ir jāsaprot, ka caurums, jeb kariess, attīstās nepareiza uztura un sliktas higiēnas rezultātā. Aplikumā atrodas miljoniem baktēriju, kuras spēj fermentēt ogļhidrātus. Baktērijām pārstrādājot šos cukurus, rodas skābes, kas demineralizē zoba audus.

Vienīgais veids, kā šo procesu varam apstādināt, ir cukura lietošanas samazināšana un regulāra, kārtīga zobu tīrīšana! Jau pirmie bērna zobiņi ir jātīra ar fluorīdus  saturošu zobu pastu. Līdz 12 gadu vecumam vecāku pienākums ir uzraudzīt zobu tīrīšanu. Jaunākiem bērniem zobi ir jāpārtīra. Zobārsti iesaka vecākiem tīrīt zobus kopā ar bērnu, tā radot lielāku interesi šajā ikdienas pienākumā. Ilgstoši noturēt bērna uzmanību ir diezgan grūti, bet svarīgākais ir radīt interesi, tam sekos zināšanas un izveidosies labs ieradums. Lielisku veidu, kā bērniem iemācīt un noturēt interesi par zobu tīrīšanu, radījis Philips. Philips izveidotā sonic tehnloloģijas elektriskā zobu birste bērniem ar aplikāciju – Philips Sonicare for Kids, ir lielisks veids kā motivēt bērnus tīrīt zobus rūpīgāk. Sonicare for Kids zobu birste nodrošina bluetooth savienojumu ar aplikāciju telefonā, kurā bērni rūpējas par savu personīgo Sparkliju un palīdz viņam tīrīt zobus, lai viņš būtu laimīgs, un tādējādi arī paši apgūst pareizu zobu tīrīšanas tehniku. Lai nodrošinātu ieteicamo tīrīšanas laiku, birstē iestrādāts taimeris – 2minūtes. Zobu birstei ir divi tīrīšanas režīmi, ergonomisks, viegli satverams rokturis, kuram pieejamas 8 dažādas krāsainas, viegli maināmas uzlīmes. Ir pieejamas 2 birstes galviņas dažāda vecuma bērniem ar mīkstu, gumijotu pārklājumu, kas aizsargās bērna zobus un smaganas. Philips Sinicare for Kids ir lielisks veids kā iepriecināt bērnu, uzlabot mutes dobuma higēnu un novērst neskaitāmas problēmas, izmaksas un saslimšanas, ko var radīt zobu bojājumi.

Ja gribam lai bērni izaug par mūziķiem, darām visu, lai bērns vingrinās katru dienu instrumenta spēlē, ja par sportistiem, tad motivējam biežāk sportot. Visa panākumu atslēga ir instrumenta kvalitātē, vingrināšanās biežumā un neatlaidībā. Tāpat ir ar zobiem. Regulāri tos tīrot, bērns iegūs skaistu smaidu, skaidru valodu un veselīgu ieradumu visai dzīvei!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm