Ko svarīgi zināt par mājokļu tirgu šobrīd?

Mājokļa jautājums ir svarīgs ikvienam. Ja nav pašam sava nekustamā īpašuma, jāizskata tā īres vai iegādes iespējas. Kopumā mājokļu tirgus ir ļoti mainīgs, daudz ko ietekmē pieprasījums un piedāvājums, protams, liela nozīme ir arī energoresursu cenām, cilvēku maksātspējai un citiem faktoriem. Kādas tendences mājokļu tirgū vērojamas šobrīd, kad piedzīvojam tik nestabilu situāciju un cenu kāpumu? Par to vairāk raksta turpinājumā.

11. oktobrī 11:17

Pieprasījums pārsniedz piedāvājumu

Neskatoties uz to, ka beidzamajā laikā pieaudzis nekustamo īpašumu pārdošanas piedāvājumu skaits, tik un tā pieprasījums krietni pārsniedz piedāvājumu. Līdzīga tendence vērojama arī nekustamo īpašumu īres tirgū.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Augstākas nekustamo īpašumu cenas

Gan nekustamo īpašumu pārdošanas, gan īres cenas ir pieaugušas. Tas nozīmē, ka cilvēkiem, kuri meklē jaunu dzīvesvietu, ir grūtības atrast kaut ko savām finansiālām iespējām piemērotu. Izmaksu ziņā samērīgi nekustamie īpašumi no sludinājumu portāliem pazūd ļoti ātri.

Izvēloties nekustamo īpašumu, tiek ņemts vērā apkures veids

Ja kādreiz par galvenajiem kritērijiem jauna mājokļa izvēlē tika uzskatīta tā atrašanās vieta un platība, tad tagad svarīgs faktors ir apkures veids.

Priekšroka tiek dota renovētām mājām ar centrālo apkuri un skaitītājiem, izvairās no mājām ar gāzes apkuri.

Tāpat, ņemot vērā augstās būvniecības izmaksas, priekšroka tiek dota nesen izremontētiem dzīvokļiem. Pieprasījums pēc neremontētiem īpašumiem, attiecīgi, ir mazāks, jo tie prasa lielākus sākotnējos ieguldījumus, kas, domājot par jau tā pieaugošajām izmaksām, var radīt nopietnu iztrūkumu ģimenes budžetā.

Cilvēki ar lielākām finansiālām iespējām dod priekšroku nekustamajiem īpašumiem jaunajos projektos, jo tie paredz zemākas uzturēšanas izmaksas.

Neskatoties uz nestabilo situāciju, joprojām tiek noformēti hipotekārie kredīti. Pieaudzis ekspertu sniegto konsultāciju skaits, jo cilvēki vēlas būt droši, ka pieņem gudrus un pārdomātus ilgtermiņa lēmumus.

Vai šis ir īstais laiks nekustamā īpašuma iegādei?

Uz šo jautājumu viennozīmīgas atbildes nav, jo viedokļi ir dažādi. Pamatotas ilgtermiņa prognozes par nekustamo īpašumu tirgu šobrīd izteikt ir ļoti grūti. Ir skaidrs, ka nekustamo īpašumu tirgus visu laiku mainās, tādēļ paredzēt vislabāko laiku īpašuma iegādei ir sarežģīti.

Šī lēmuma pieņemšanā drīzāk jābalstās uz savām vajadzībām un iespējām. Ja nepieciešams nekustamais īpašums un finansiālā situācija atļauj šādu pirkumu veikt, tad, iespējams, ir vērts konsultēties ar speciālistiem un izskatīt piemērotus variantus.

Jāatzīmē arī, ka, ņemot vērā augsto inflāciju, uzkrājumi zaudē savu vērtību, tādēļ gudrāk tos ieguldīt nekustamā īpašuma iegādē.

Šobrīd, vērtējot iespējas iegādāties savu nekustamo īpašumu, jāizvērtē trīs būtiski faktori – siltumenerģijas cenu kāpums, būvniecības cenu kāpums un iespējamā kredītu procentu likmju palielināšana.

Ieteikumi, ja plānojat dzīvokli īrēt

Ņemot vēra visus augstākminētos faktus, atrast prasībām un budžetam atbilstošu īres dzīvokli šobrīd var būt īpaši sarežģīts uzdevums. Galvenais priekšnoteikums ceļā uz vietu, ko saukt par savām jaunajām mājām, ir pacietība.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai veiksmīgi atrastu savām vajadzībām piemērotu dzīvokli, ņemiet vērā dažus ieteikumus:

  • Izvērtējiet savas finansiālās iespējas. Ņemot vērā arvien pieaugošās izmaksas, šis ir būtiskākais kritērijs, kas jāvērtē. Veiciet aprēķinus – cik daudz naudas varat atvēlēt maksājumiem par īri? Noslēdzot īres līgumu, jārēķinās arī ar drošības naudu, kas visbiežāk ir viena mēneša īres apmērā
  • Pēc tam izvērtējiet citas prasības. Kā jau minēts, būtisks faktors būs apkures veids, taču svarīgi ir arī tādi aspekti kā mājokļa platība, atrašanās vieta, stāvoklis, stāvs, pagraba un stāvvietas pieejamība u.c.
  • Apskatiet sludinājumus katru dienu, lai nepalaistu garām labu piedāvājumu, jo, kā zināms, šobrīd izdevīgus variantus izķer ātri, tādēļ jārīkojas ātri. Noteikti apjautājiet arī draugus, radus un paziņas, iespējams, kāds no viņiem varēs piedāvāt kaut ko Jums piemērotu
  •  Ja Jums ir mājdzīvnieki, izskatot sludinājumus un runājot ar dzīvokļu īpašniekiem uzreiz noskaidrojiet, vai mājdzīvnieki ir atļauti

Ko ņemt vērā, ja plānots dzīvokli iegādāties?

Pacietībai jābūt Jūsu sabiedrotajai arī tad, ja vēlaties nekustamo īpašumu iegādāties. Jārēķinās, ka nekustamā īpašuma pārdošanas process var būt laikietilpīgs, īpaši, ja vajadzīgs hipotekārais kredīts.

Lai dzīvokļa atrašana un iegāde būtu veiksmīga, ņemiet vērā sekojošus ieteikumus:

  • Arī šajā gadījumā būtiskākais faktors būs finanses, tomēr dzīvokļa iegādes gadījumā, īpaši, ja nepieciešams finansējums, viss jāizvērtē vēl nopietnāk un atbildīgāk. Šobrīd, kad situācija pasaulē ir tik mainīga un neprognozējama, vērts pieteikties uz konsultāciju ar speciālistu, lai izvairītos no pārsteidzīgiem un kļūdainiem lēmumiem, kas var radīt sarežģījumus vēlāk
  • Pievērsiet uzmanību dzīvokļa tehniskajam stāvoklim. Ja nevarat vai nevēlaties iegādāties dzīvokli kādā no jaunajiem projektiem, tad dodiet priekšroku izremontētam dzīvoklim – šobrīd, kad izmaksas pieaug arī būvniecības nozarē, tas būs būtisks ietaupījums. Lai izvairītos no pārlieku augstām apkures izmaksām, pievērsiet uzmanību arī apkures veidam – labākais variants ir dzīvoklis renovētā mājā, kur uzstādīti siltumenerģijas skaitītāji
  • Ņemot vērā, ka mājokļa iegāde ir ilgtermiņa ieguldījums, rūpīgi izvērtējiet arī tā platību. Domājiet uz priekšu – piemēram, ja plānots ģimenes pieaugums, dzīvoklī jāparedz vietas vēl vienam iemītniekam
  •  Nozīmīgs faktors ir arī infrastruktūra. Pievērsiet uzmanību, vai mājokļa tuvumā kursē sabiedriskais transports. Novērtējiet arī, cik tālu iecerētā dzīvesvieta atrodas no Jūsu darba, bērnu skolas un citiem Jums svarīgiem objektiem, jo lielāks attālums nozīmē ne tikai lielāku laika patēriņu ceļā, bet arī augstākas transporta izmaksas

Tāpat vērts palasīt arī citu pieredzi un ekspertu ieteikumus, lai zinātu, kādas ir tipiskas kļūdas, iegādājoties nekustamo īpašumu, un kā no tām izvairīties.

Lai veicas atrast savu sapņu mājokli!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm