tv3.lv

Kā rūpēties par parketa grīdām, lai tās kalpotu pēc iespējas ilgāk?

Parketa grīdas segums ir viens no iecienītākajiem grīdas segumiem – tas ir izdevīgs, vizuāli pievilcīgs, draudzīgs dabai, tam ir lieliska siltumizolācija un tas var kalpot pat  20 gadus un ilgāk. Tomēr, kā jau ikvienam citam materiālam, arī parketam ir savi trūkumi, tādēļ pret to jāizturas saudzīgi.

2021. gada 29. decembrī 9:40

Nupat esat ieklājis mājoklī parketu vai tikai plānojat to darīt? Lūk, pāris noderīgi padomi, kā rūpēties par parketa grīdām, lai tās kalpotu pēc iespējas ilgāk!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tīrīšana

Viens no parketa lielākajiem trūkumiem – tā spraugās uzkrājas netīrumi. Šī iemesla dēļ parkets regulāri no tiem jāattīra, savukārt parketa tīrīšanas metode ir atkarīga no apdarē izmantotā materiāla. Parketam ar poliuretāna apdari būs nepieciešams, lai reizi nedēļā notīrāt to ar speciālu koksnes kopšanas līdzekli, tomēr, atkarībā no grīdas noslodzes, tīrīšana var būt nepieciešama biežāk. Parketam ar lakas apdari būs nepieciešams, lai reizi nedēļā to notīrāt ar ūdeni, turklāt reizi 4-6 mēnešos to vajadzētu notīrīt arī ar speciālu vasku, kurš ”jāieberž” parketā ar mīkstu drāniņu.

Ūdens izmantošana/mitrums

Katrā mājoklī vismaz reizi nedēļā tiek veikta ģenerāltīrīšana, kuras laikā tiek rūpīgi mazgātas grīdas. Ja Jūsu mājoklī ir parketa grīdas, esiet uzmanīgs – parketu nevajadzētu pakļaut pārmērīgam mitrumam. Tā vietā, lai laistītos ar ūdeni, izmantojiet nedaudz samitrinātu drānu vai mopu.

Galvenais, lai materiāls, ar ko tiek mazgāts parkets, ir mīksts un neradītu skrāpējumus! Līdz ko uz parketa nokļuvis mitrums, piemēram, izliets dzēriens, centieties to pēc iespējas ātrāk savākt! Par laimi, mūsdienās parketa grīdu izgatavošanā tiek izmantotas tehnoloģijas, kas uzlabo tā mitrumizturību, tomēr vēl joprojām pastāv risks, ka tas var uzsūkt mitrumu.

Traipu noņemšana

Ar laiku uz parketa var tikt pamanītas, piemēram, švīkas no apaviem  – no tām vajadzētu nekavējoties atbrīvoties! Lai to izdarītu, vajadzētu izmantot mīkstu drāniņu, uz kuras uzklāts neabrazīvs koksnes kopšanas līdzeklis. Lai parkets šādā veidā ar laiku netiktu ”noberzts”, pēc tam, kad traips notīrīts, uzklājiet konkrētajai parketa zonai vasku!

Tīrīšanas līdzekļi

Protams, ar abrazīvu tīrīšanas līdzekli grīdas kopšana ir daudz vieglāka, taču, ja Jūsu mājoklī ir parketa grīdas, izmantojiet tikai un vienīgi neabrazīvus līdzekļus un maigus rīkus! Abrazīvi tīrīšanas līdzekļi palīdzēs atbrīvoties no traipiem ātri un vienkārši, taču pastāv liels risks, ka tie sabojās parketa apdares struktūru, tādējādi pie parketa nokļūs mitrums. No abrazīviem, parketam nepiemērotiem tīrīšanas līdzekļiem var rasties arī citi traipi.

Aizsardzība pret skrāpējumiem

Parkets ir diezgan jutīgs materiāls, līdz ar to, lai tas jau neilgu laiku pēc uzstādīšanas neizskatītos nodilis un saskrāpēts, tam nepieciešama papildu aizsardzība. Lai parkets nolietotos vienmērīgi, mēbeļu kājām vajadzētu piestiprināt speciālas uzlīmes. Lai mazinātu spiedienu uz parketu, visvairāk noslogotajās zonās vajadzētu novietot paklājus!

Lai nodrošinātu vienmērīgu spiedienu uz parketu, lieliska ideja ir arī ik pa laikam pārkārtot mēbeles. Tiesa, logus nevarēsiet pārvietot, tomēr varat tos aizsegt ar pietiekami bieziem aizkariem, lai pasargātu parketu no kaitīgiem UV stariem, kas var veicināt tā balēšanu. Tāpat vajadzētu izvairīties pārvietoties pa parketu ar ielas apaviem, īpaši augstpapēžu apaviem, jo tieši apavi ir biežākais parketa skrāpējumu iemesls.

Regularitāte

Patiesībā parkets nemaz nav tik prasīgs materiāls, taču svarīgi, lai tam tiek nodrošināta regulāra un rūpīga kopšana, kas neļaus sīkām netīrumu daļiņām un skrāpējumiem to sabojāt. Jo biežāk to attīrīsiet, jo mazāk netīrumu būs, tomēr nevajadzētu arī pārlieku aizrauties, tādējādi ”noberžot” parketu. Būs pilnībā pietiekami, ja katru dienu izslaucīsiet to ar slotu un nedēļas nogalēs pievērsīsiet tam lielāku uzmanību, izsūcot to ar putekļu sūcēju un izmazgājot. Skaistākam spīdumam un lielākai aizsardzībai reizi mēnesī varat parketu ievaskot – ir arī speciāli parketa kopšanas līdzekļi, kas virs parketa apdares izveido vaska kārtiņu.

Plānojat veikt mājokļa remontu vai atjaunošanu? Viens no svarīgākajiem jautājumiem, kas jāapdomā, ir grīdas segums. Parkets, linolejs, lamināts.. Ko izvēlēties? Grīdas segumi plašā izvēlē pieejami interneta veikalā 220.lv – ienāciet un izvēlieties sev un savam mājoklim labāko!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm