tv3.lv

BALTU KOKS: Kas jāzina, lai veiksmīgi pārdotu mežu?

Personīgais mežs var būt labklājības avots, ja tas tiek pareizi audzēts, novērtēts un pārdots uzticamam partnerim. Cauri laikiem mežs tiek uzskatīts par lielu vērtību un ieguldījumu, tieši tāpēc Latvijā netrūkst uzņēmumu, kas iepērk mežus. Uzziniet, kā izdevīgāk pārdot mežu, kā noteikt meža vērtību un kāpēc BALTU KOKS ir pareizā izvēle, lai tā pārdošana būtu maksimāli izdevīga gan meža saimniekam, gan videi!

1. jūlijā 17:00

Kas ir svarīgākais meža pārdošanā?

Ja esat nolēmis pārdot mežu, viens no svarīgākajiem jautājumiem ir – kā atrast uzticamu partneri. Nepietiek ar to vien, ka uzņēmums pērk mežu. Meklējot pircēju, pievērsiet uzmanību dažādiem faktoriem – cik ilga ir uzņēmuma darbība, vai pārdotais mežs paliks Latvijas īpašumā, vai samaksa notiks uzreiz pēc līguma parakstīšanas un vai piedāvātā summa ir atbilstoša tirgus situācijai. Tāpat pievērsiet uzmanību, vai uzņēmums spēj nodrošināt pilnu mežsaimniecības ciklu un vai tā darbība atbalsta videi draudzīgu darbību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: Kristaps Ungurs, Unsplash.com

Kādi ir meža pārdošanas soļi?

Katra situācija ir atšķirīga un unikāla, tomēr ir kopīgas meža pārdošanas vadlīnijas, kuras iespējams sadalīt šādos posmos:

1. posms: dokumentu sakārtošana

Meža īpašuma dokumentācijas sakārtošana ir sarežģīts process. Bieži tas saistīts ar dalīta īpašuma, kopīpašuma vai mantojuma tiesībām. Ja pārdod mežu, dokumentācijai ir jābūt pilnīgā kārtībā. Uzņēmums BALTU KOKS šajā procesa posmā sniedz bezmaksas juridiskās konsultācijas, kā arī veic dokumentu noformēšanu.

2. posms: meža inventarizācija

Ja pārdod mežu, meža inventarizācija ir obligāta. Latvijā valsts noteiktajiem kritērijiem atbilstoši meža inventarizācijas veicēji tiek sertificēti. Meklējot partneri, kuram to uzticēt, pārliecinieties, vai tam ir šāds sertifikāts.

Meža inventarizācijas plāns satur informāciju par:

 • meža zemes apsaimniekošanas veidiem;
 • koksnes resursiem mežaudžu līmenī;
 • vides un dabas resursu aizsargjoslām un citiem svarīgiem meža struktūras elementiem;
 • meža infrastruktūras objektiem (dabiskām brauktuvēm, stigām u. c.).

Meža inventarizācija sastāv no četriem posmiem. Pirmkārt, jāizvēlas sertificēts meža inventarizācijas veicējs, piemēram, BALTU KOKS. Otrkārt, ar inventarizācijas veicēju jānoslēdz līgums. Treškārt, inventarizācijas veicējam jānodod zemes robežu plāna kopija un aktualizētie meža inventarizācijas dati, ja tā veikta jau iepriekš. Ceturtkārt, sagatavotais iesniegums jāiesniedz Valsts meža dienestā.

3. posms: meža vērtības noteikšana

Katrs mežs ir atšķirīgs, un ir būtiski  pamanīt tā potenciālu. Meža un mežaudzes vērtības noteikšana var būt sarežģīts uzdevums, kuru vislabāk uzticēt profesionālim ar pieredzi. Veidi, kā nosaka meža vērtību:

 • izmantojot šķērslaukuma metodi;
 • izmantojot individuālo koku uzmērīšanas metodi – dastošanu.

Kad BALTU KOKS pērk mežu, uzņēmums vēlas piedāvāt labāko cenu tirgū, tāpēc ir jāsaprot, kā tiek noteikta meža vērtība.

Šķērslaukuma metode paredz matemātiskas formulas izmantošanu: M = G (HF). M šajā formulā apzīmē audzes kopējo krāju kubikmetros, G – audzes šķērslaukumu kvadrātmetros, bet HF – veidaugstumu, kas ir atkarīgs no koku sugas un audzes vidējā augstuma.

Dastošana savukārt tiek veikta, uzmērot koku caurmēru 1,3 metru augstumā no koku sakņu kakla. Noteikt krāju pēc dastošanas datiem var, katrai koku sugai nosakot vidējo augstumu un pēc tam ņemot talkā koku tilpuma tabulas. Pēc koksnes krājas noteikšanas iespējams aprēķināt potenciālo cirsmas pārdošanas vērtību.

4. posms: meža pārdošana

Kad dokumentācija sakārtota, meža vai mežaudzes vērtība noteikta un sertificēta inventarizācija paveikta, beidzot var notikt meža pārdošana. Lai viss ritētu paredzami, veiksmīgi un raiti, BALTU KOKS eksperti jums var palīdzēt ikvienā no šiem posmiem, jo komandā ir profesionāļi ar daudzu gadu pieredzi, kas spēj sniegt vērtīgu padomu katrā no meža pārdošanas soļiem!

Foto: Markus Spiske, Unsplash.com

Kā izdevīgāk pārdot mežu?

Meža vērtība var atšķirties atkarībā no tā, vai mežs ir neizstrādāts, daļēji izstrādāts vai pilnībā izstrādāts. Meža zeme ar apgrūtinājumiem rada nepieciešamību dažādu juridisku jautājumu sakārtošanai, kur nepieciešamas specifiskas zināšanas un pieredze. Uzņēmumā BALTU KOKS juridiskās konsultācijas tiek nodrošinātas bez maksas un profesionāļi, kuriem mežsaimniecība un tās praktiskā un juridiskā puse ir pazīstama daudzus gadus, piedāvās izdevīgāko meža pārdošanas cenu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā noteikt, vai uzņēmums, kas pērk mežu, ir uzticams?

Latvijā mežu pirkšana un pārdošana ir izplatīta, tomēr, ja kāds uzņēmums pērk mežu, tad jānoskaidro, vai tieši šis būs īstais sadarbības partneris. Lai to saprastu, jāņem vērā daži kritēriji:

 1. ilglaicīga pieredze – 10 gadu un ilgāka pieredze liecina, ka uzņēmums nopietni attiecas pret savu darbu, klientiem un sadarbības partneriem;
 2. plašs darbības lauks – darbība visā Latvijā arī ārpus tās var liecināt par uzņēmuma konkurētspēju un tā stabilitāti un izaugsmi;
 3. plašs pakalpojumu klāsts – ja uzņēmums, kas pērk mežu, nodrošina arī citus ar mežsaimniecību saistītus pakalpojumus, tas liecina par nozares pārzināšanu;
 4. bezmaksas juridiska konsultācija – meža īpašuma juridiskie jautājumi mēdz būt sarežģīti. Pieredzējušam profesionālim jāspēj dot padoms, kā vislabāk risināt juridiskos, ar meža īpašumu saistītos jautājumus;
 5. atsauksmes – ir vērtīgi uzzināt arī citu cilvēku pieredzi mežu pārdošanā, sadarbojoties ar konkrēto uzņēmumu.

Kāpēc sadarbība ar  BALTU KOKS ir labākā izvēle?

BALTU KOKS ir atvērts sadarbībai ar mežu īpašniekiem, kokmateriālu piegādātājiem, pircējiem un tirdzniecības aģentiem. Katram tiek izstrādāts vajadzībām atbilstošs plāns, respektējot likumdošanu, klienta vēlmes un vides kvalitātes prasības. Konsultācijas iespējamas gan klātienē, gan attālināti.

Uzņēmuma BALTU KOKS komanda ir mežu entuziasti, kas rūpējas, lai mežs būtu vērtība šodien, rīt un arī pēc simts gadiem.  Iemesli, kāpēc BALTU KOKS ir labākā izvēle:

 • Uzņēmums darbojas jau 17 gadus un pastāvīgi paplašinās, arī ārpus Latvijas robežām;
 • Uzņēmums mežu pirkšanā nodrošina augstākās cenas tirgū;
 • Pārdodot cirsmu, tiek nodrošināta bezmaksas taksācija (tā obligāti jāveic reizi 20 gados);
 • BALTU KOKS iegādātie meži paliek Latvijas īpašumā;
 • Precīza novērtēšana, turklāt samaksa notiek uzreiz pēc līguma parakstīšanas;
 • Bezmaksas juridiska konsultācija un dokumentācijas sagatavošana ar meža īpašumu saistītos jautājumos. Ilggadējā pieredze pierāda to, ka uzņēmuma profesionāļi tiks galā arī ar sarežģītām situācijām;
 • Uzņēmuma eksperti spēj ieraudzīt meža īsto vērtību un palīdzēt to vairot.
 • Uzņēmumam ir vairāki tūkstoši apmierinātu klientu, kas tiešām novērtējuši BALTU KOKS ekspertu ieteikumus, atbalstu un vienkāršo pārdošanas procesu, kas klientam tiek atvieglots visos iespējamos veidos.

Ja esat meža īpašnieks, ienāciet BALTU KOKS mājaslapā, sazinieties ar pieredzējušajiem profesionāļiem un pārdodiet savu mežu par izdevīgāko cenu!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm