Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Ar kolagēnu bagāti pārtikas produkti: iekļauj savā uzturā dabīgos avotus!
Par kolagēnu, šķiet, šobrīd ir dzirdējis gandrīz ikviens. Gan tie, kas ikdienā piedomā pie veselīga un sabalansēta uztura, gan tie, kas rūpējas par locītavu un kaulu veselību, kā arī tie, kas īpašu vērību pievērš ādas un matu stāvoklim un vēlās mazināt novecošanās pazīmes.

Gadu gaitā kolagēns, ko saražojis mūsu organisms, izsīkst. Kolagēna izsīkšanu ietekmē dažādi faktori, sākot no novecošanās un vispārējā veselības stāvokļa, hormonālām izmaiņām, ikdienas uztura paradumiem, līdz dažādiem kaitīgiem ieradumiem, lietotajiem medikamentiem, UV staru ietekmes un citiem.
Kas ir kolagēns, kā to iespējams uzņemt no dabīgiem avotiem un kādus kolagēna preparātus izvēlēties, ja dabīgā veidā to tomēr neizdodas uzņemt pietiekami – par to visu šajā rakstā!
Kolagēna funkcijas un loma mūsu organismā
Kolagēns ir visvairāk sastopamā olbaltumviela mūsu organismā un to veido trīs aminoskābes – prolīns, glicīns un hidroksiprolīns. Pētījumos atklāti 28 dažādi kolagēna veidi un tie visi ir atšķirīgas struktūras. Kolagēns līdzīgi kā līme satur kopā organisma saistaudus.
Biežāk sastopami ir 1. – 5. tipa kolagēns un katrs no tiem atrodams dažādos orgānos:
- tipa kolagēns organismā ir visvairāk, tas atrodams ādā, cīpslās, fascijās, acu cīpslenē un radzenē, kaulos u. c.;
- tipa kolagēns atrodams skrimšļos, cīpslās un saitēs, kā arī acs stiklveida ķermenī;
- tipa kolagēns atrodams zarnu sieniņās, muskuļos, asinsvadu sieniņās, asinsrades orgānos;
- tipa kolagēns atrodams bazālajā membrānā, kas savieno saistaudus ar citiem audiem, stabilizē šūnu slāņus un veic vēl citas nozīmīgas funkcijas;
- tipa kolagēns visvairāk atrodams placentā un matos.
Līdz aptuveni 25 gadu vecumam mūsu organisms pats spēj saražot pietiekamu kolagēna daudzumu, taču sasniedzot šo vecumu tas pamazām noārdās – kolagēna daudzums organismā samazinās par aptuveni 1 % ik gadu. Tā kā aptuveni 80 % mūsu ādas sastāv no kolagēna, tad tā trūkumu visātrāk iespējams pamanīt vērojot tieši ādas stāvokli – tā zaudē elastību un tvirtumu, kļūst sausāka un trauslāka, sāk parādīties grumbas, tāpat arī nagi kļūst sausāki, trauslāki un biežāk lūzt.
- Svarīgi atcerēties, ka tieši C vitamīns nodrošina normālu kolagēna sintēzi mūsu organismā, kas nepieciešams normālai zobu un ādas veselībai. Tāpēc svarīgi sekot līdzi arī tam, lai ikdienā tiktu uzņemti produkti, kuros ir augsts C vitamīna daudzums, piemēram, sarkanā paprika, kale jeb lapu kāposti, brokoļi, zemenes, papaija, puķkāposti, ananāsi, kivi un citi.
Nepietiekams C vitamīna līmenis ietekmē arī kolagēna līmeni organismā, kas ar laiku var izraisīt problēmas kaulu, skrimšļu, asinsvadu, smaganu, zobu un ādas normālā darbībā.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
Kolagēns dabīgos avotos
Vienlaikus dabiskajiem novecošanās procesiem, arī nepilnvērtīgs, nesabalansēts uzturs var ietekmē kolagēna līmeni. Lai atjaunotu kolagēna rezerves, vēlams lietot produktus, kuru sastāvā ir augsts kolagēna daudzums, kā arī tādus, kas veicina kolagēna sintēzi.
Tādos dzīvnieku orgānu produktos kā kaulos, skrimšļos un ādā ir ļoti augsts kolagēna daudzums. Lai dabīgi uzņemtu kolagēnu, uzturā iesaka lietot vistas, cūku, liellopu un citu dzīvnieku kaulu buljonu, biežāk ēst galertus un auksto gaļu, kas agrākos laikos bieži tika celti galdā.
Mainoties mūsu uztura paradumiem, veģetārisma un vegānisma strauji pieaugošai popularitātei, tam, ka ikdienā nevēlamies ilgas stundas pavadīt virtuvē, kā arī tāpēc, ka kvalitatīvus gaļas produktus iegādāties nemaz nav tik vienkārši, šos ēdienus mūsdienās gatavot izvēlas vien retais.
Kolagēnu iespējams uzņemt, uzturā iekļaujot arī zivis un jūras produktus. Savukārt, lai veicinātu kolagēna sintēzi, biežāk jālieto lēcas, soja, sīpoli, selerijas, brokoļi, olīvas, sezama un linsēklas, rieksti, avokado un olīveļļa.
Ja šaubies par to, vai tavā organismā ir pietiekams kolagēna līmenis, nepieciešams konsultēties ar ārstu. Ārsts vai farmaceits ieteiks veselībai, vecumam un ikdienas paradumiem piemērotākos preparātus, kas organismā palīdzēs uzturētu normālu kolagēna līmeni.

Kolagēna uztura bagātinātāji
Šobrīd aptiekās pieejami dažādi vitamīni un uztura bagātinātāji, kas palīdz uzturēt pietiekamu kolagēna daudzumu organismā. Pieejams gan tīras formas kolagēns, gan uztura bagātinātāji, kuru sastāvā ir arī citi vitamīni un minerālvielas. Uztura bagātinātājos izmantotais kolagēns tiek iegūts no dzīvnieku izcelsmes produktiem, jūras produktiem un zivīm.
- Pirms jūras produktu izcelsmes kolagēna preparātu lietošanas nepieciešams noskaidrot, vai tie neizraisa alerģiju!
Tāpat, pirms jebkādu kolagēnu preparātu iegādes, svarīgi izpētīt līdzekļa sastāvu un to, kāda ir kolagēna avota izcelsme. Ideālā gadījumā, ja izmantotajiem avotiem ir BIO jeb dabīga izcelsme, dzīvnieku izcelsme avoti ir grass fed vai pasture raised, savukārt jūras produkti marķēti ar norādi wild cought.
Visbiežāk kolagēna preparāti tiek ražoti tablešu vai kapsulu formā, tāpat pieejams arī kolagēns pulvera formā, taču šobrīd arvien lielāku popularitāti gūst hidrolizēts kolagēns jeb dzeramais kolagēns. Hidrolizēts kolagēns organismā veiksmīgāk absorbējas, turklāt tas ir arī ērts ikdienas lietošanai.
Trīs vienkārši un ērti lietojami kolagēna preparāti tavai veselībai
Dzeramais kolagēna preparāts, kura sastāvā ir mazmolekulārs kolagēns, kas iegūts no jūras zivīm. Sastāvā esošais C vitamīns palīdz kolagēna sintēzes procesā, kas nepieciešams normālai kaulu, skrimšļu, zobu, ādas, asinsvadu darbībai.
Uztura bagātinātājs, kura sastāv esošais C vitamīns veicina normālu kolagēna veidošanos, kas nepieciešams normālai kaulu, skrimšļu, smaganu un ādas darbībai. Tāpat C vitamīns veicina normālas imūnsistēmās darbību. Sastāvā ietilpst 1. un 2. tipa kolagēns, hialuronskābe, C vitamīns, magnijs, cinks, D vitamīns, mangāns, varš. Sastāvā ir 20 paciņas ar dzeramas formas uztura bagātinātāju.
Tablešu formas uztura bagātinātājs, kas palīdz uzturēt locītavu veselību, kustīgumu un sekmē ilgstošu locītavu izturību. Sastāvā ir 2. tipa kolagēns, mežrozīšu ekstrakts, varš un C vitamīns.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Kolagēna preparāti, uztura bagātinātāji un vitamīni InternetAptieka.lv
Tablešu, kapsulu, pulvera formas un hidrolizēts kolagēns, uztura bagātinātāji, kā arī kolagēnu saturoša kosmētika plašā klāstā pieejami InternetAptieka.lv sortimentā!
Ja šaubies par izvēli, izmanto iespēju un attālināti sazinies ar zinošajiem un atsaucīgajiem aptiekas farmaceitiem telefoniski, Whatsapp platformā vai InternetAptieka.lv online čatā. Parūpējies par savu un savu tuvinieku veselību kopā ar InternetAptieka.lv!
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!