tv3.lv

7 soļi veiksmīgai sava personīgā budžeta plānošanai

Lēmumam par personīgā budžeta plāna izveidi var būt dažādi iemesli, piemēram, nestabila finansiālā situācija vai mērķi, kuru sasniegšanai nepieciešami ievērojami naudas ieguldījumi.

2021. gada 9. februārī 8:35

Par budžeta plāna lietderību ir dzirdēts daudz, bet – kā to izveidot tā, lai tas ne tikai labi izskatītos ‘’uz papīra’’, bet būtu efektīvs arī realitātē? Turpinājumā daži ieteikumi, kas palīdzēs!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izvirzi reālistiskus mērķus

Ja Tev ir skaidri finansiālie mērķi, plānot ikdienas tēriņus būs daudz vienkāršāk. Uzdod sev jautājumu – kādu finansiālo situāciju vēlies pēc gada? Izvērtē prioritātes, lai zinātu, kā izveidot budžeta plānu tā, lai tas palidzētu šo mērķu īstenošanā.

Pieraksti visu, kas Tev ir svarīgs un pēc tam izmanto šo sarakstu, lai noteiktu mērķus attiecībā uz pieejamiem naudas līdzekļiem. Te dažas idejas:

  • Ja Tev ir svarīgi iegūt finansiālo stabilitāti, mērķis varētu būt pēc iespējas ātrāk atmaksāt parādus;
  • Ja vēlies vairāk laika pavadīt ar ģimeni, iespējams, vēlēsies sakrāt naudu jūsu brīvdienu plāniem;
  • Ja Tu vēlies būt drošs par nākotni, labs mērķis būs uzkrājuma veidošana neparedzētu situāciju risināšanai

Lielai daļai cilvēku finansiālie sarežģījumi rodas tikai tādēļ, ka viņi skaidri nezina, ko darīt ar savu naudu, tādēļ to iztērē bez jebkāda mērķa. Skaidra vīzija par to, kur vēlies nokļūt, palīdz sastādīt budžeta plānu un to ievērot.

Izvērtē ienākumus un izdevumus

Tu droši vien zini, cik ik mēnesi nopelni. Bet vai Tu arī zini, kam un cik daudz tērē? Ja nē, tad ir laiks to noskaidrot. Mēnesi pavadi kā ierasts, bet pieraksti visus savus tēriņus. Tas palīdzēs gūt patiesu priekšstatu par Taviem naudas tērēšanas paradumiem.

Izdevumos jāiekļauj viss – arī ikdienas sīkumi, kas ilgtermiņā tomēr veido vērā ņemamas summas. Jāņem arī vērā, ka ir regulārie un neregulārie tēriņi, tādēļ, lai gūtu patiesu priekšstatu, savu naudas tērēšanas paradumu izpētei velti pietiekami daudz laika.

Atšķir vajadzības no vēlmēm

Labs veids, kā paturēt prātā prioritātes un sabalansēt savus tēriņus, ir prast atšķirt vēlmes no vajadzībām. Pirms veic kādu pirkumu, pajautā sev – vai tā ir vajadzība vai vēlme? Vai šie izdevumi tuvinās mani finansiālajiem mērķiem vai attālinās no tiem?

Impulsīvi tēriņi rodas dažādu iemeslu dēļ, piemēram, lai justos labāk vai lai atstātu iespaidu uz citiem. Noteikt, cik svarīgs ir konkrētais pirkums, īpaši būtiski ir tad, ja tā dēļ plānots noformēt aizdevumu. Lai arī ātrie kredīti var būt risinājums dažādās situācijās, tomēr tie nav paredzēti nepārdomātu ideju īstenošanai. Vairāk par ātrajiem kredītiem vari lasīt šeit.

Ja neesi pārliecināts – šī prece ir vajadzība vai vēlme, kādu laiku mēģini iztikt bez tās. Ja pēc laika saproti, ka patiešām nevari iztikt bez šīs lietas, tad tā ir vajadzība. Tomēr jāatceras, ka vajadzības ir jāsaskaņo ar savām iespējām. Piemēram, ja esi izvērtējis visas pieejamās transporta iespējas un sapratis, ka Tev nepieciešama automašīna, nākamais solis ir izvērtēt, kurš auto atbilst Tavām vajadzībām un finansiālajai situācijai.

Izveido savu budžeta plānu

Pārliecinies, ka netērē vairāk, kā esi nopelnījis. Līdzsvaro savu budžetu tā, lai tas ietvertu visas svarīgās izdevumu kategorijas un Tavas prioritātes. Ja atklāj, ka dzīvo pāri saviem līdzekļiem, ir laiks veikt dažas izmaiņas, piemēram, vēlreiz pārskatīt savus naudas tērēšanas paradumus un samazināt liekos izdevumus.

Ir vairāki veidi, kā sastādīt budžeta plānu – to var paveikt datorā ar excel palīdzību, speciāli šim nolūkam paredzētā mobilajā aplikācijā vai vienkārši uz papīra.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Maksā sev vispirms

Lai arī kādi būtu Tavi mērķi – mājokļa remonts vai uzkrājums neparedzētām situācijām, ievies ieradumu šim nolūkam naudu novirzīt jau uzreiz algas dienā, nevis mēneša beigās. Tas palīdzēs daudz veiksmīgāk īstenot plānu.

Vislabāk uzkrājuma veidošanai atvēlēt atsevišķu kontu. Lai būtu drošs, ka tas tiks regulāri papildināts, labs risinājums ir interneta bankā pieslēgt automātisko maksājumu. Tas nozīmē, ka konkrētā datumā (piemēram, Tavā algas dienā) no Tava bankas konta uz uzkrājumu kontu automātiski tiks pārskaitīta Tevis izvēlētā naudas summa.

Ņem vērā neregulāros izdevumus

Budžeta plānā jāiekļauj arī neregulārie izdevumi, piemēram, sezonas apģērba un apavu iegāde, automašīnas apdrošināšana, ceļojuma izmaksas un citi tāda veida tēriņi. Regulāri atliekot kādu summu tieši šim nolūkam, varēsi bez lieka satraukuma segt visus aktuālos izdevumus.

Tomēr ne vienmēr viss notiek, kā plānots. Ja kādas situācijas risināšanai līdzekļu pietrūkst, noderēt var aizdevums internetā. Uzzini vairāk par to pie izvēlētā aizdevēja.

Dod sev laiku

Lai pielāgotos jaunajam budžeta plānam, nepieciešams laiks. Nebaidies ieviest korekcijas, ja saproti, ka sastādītais budžets neatbilst reālajai situācijai. Budžeta plāns ir palīgs ceļā uz Taviem mērķiem, tādēļ svarīgi, lai tas būtu efektīvs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm