"3+ Ģimenes karte" iesaka: kā saglabāt veselīgas attiecības ģimenē

Laikā, kad ikvienam nākas ievērot stingrus ierobežojumus, ģimenēs valda ne tikai draudzīga atmosfēra, bet arī spriedze, ko rada attālinātais darbs un mācības. Tehnika mēdz pievilt, laika mēdz trūkt un darbi paliek nepadarīti. Un, pretēji ierastajam, ģimenes locekļi ne vienmēr kopā saliedēti sēžas pie vakariņu galda. Apstākļos, kad ģimenes locekļiem gandrīz viss laiks jāpavada cieši plecu pie pleca, ir nepieciešams pielāgoties, lai saglabātu saliedētību un pozitīvu gaisotni un veselīgas attiecības ģimenē.

2020. gada 7. decembrī 14:36

Rūpēs par Latvijas ģimeņu labsajūtu Sabiedrības integrācijas fonds un “3+ Ģimenes karte” sadarbībā ar personības attīstības eksperti, praktizējošu psiholoģi, izaugsmes studijas “Pūces aste” vadītāju Rita Stafecka sniedz padomus veselīgu attiecību saglabāšanai ģimenēs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pieņemt jauno kārtību

Lielāka daļa ģimeņu līdz šim nav bijusi spiesta tik daudz laika pavadīt kopā zem viena jumta ar ierobežotām iespējām katram pabūt vienatnē ar sevi. “Sākumā rozā brilles var būt katram, taču jārēķinās, ka šī eiforija drīz vien pazudīs. Nevajag cerēt, ka visiem viss uzreiz izdosies un ka visiem patiks jaunā dzīves kārtība,” uzsver Rita Stafecka. Līdzko izdosies pieņemt jauno lietu kārtību, arī izredzes saglabāt veselīgas attiecības ģimenē palielināsies.

Pieņemt vienam otru

Ģimeni veido gan vecāki, gan bērni, kas visi kopā ir kā viens vesels. Tomēr jāpatur prātā, ka katram ģimenes loceklim ir savs raksturs, attieksme un motivācija. Lai ikviens justos piederīgs un pieņemts, jāļauj katram ik pa brīdim sajusties kā individualitātei. “Būtu labi iekārtot mājoklī kādu vietu (atsevišķa istaba, telpas daļa, stūrītis), kur katrs var pabūt pats ar savām domām. Un, ja ikviens ģimenes loceklis respektēs otra vēlmi pabūt vienam, tad ieguvēji būs visa ģimene kopā,” skaidro psiholoģe.

Veltīt nepastarpinātu uzmanību

Veselīgu attiecību pamatā ir rūpes un interese vienam par otru. Nepieciešams veltīt nedalītu uzmanību vismaz 20-30 min nedēļā katram ģimenes loceklim. Neatkarīgi no vecuma, temperamenta un aizņemtības, katrs ir pelnījis divvientulību ar savu tuvāko cilvēku. “Iesaku katrai mammai un tētim atrast un ieplānot laiku ar saviem bērniem. Ierakstīt kalendārā, lai bērns redz, ka tā būs mūsu pusstunda. Uzsvaru liekot uz kvalitatīvi pavadītu laiku kopā, uzmanībai jābūt nedalītai – fonā nevar skatīties TV, telefonu vai datoru,” stāsta R.Stafecka.

Personības attīstības eksperte rekomendē jau iepriekš sagatavot jautājumu, ko uzdot bērnam, lai sarunu veidotu jēgpilnāku. Var uzdot tādu jautājumus kā “kad tu pēdējo reizi smējies tā, ka sāpēja vēders?”, “kas tev vislabāk patīk katrā no gadalaikiem?” utt. Pat ja pirmā un otrā sarunas reize īsti nevedas, nevajag padoties, jo ar katru nākamo reizi bērns atvērsies arvien vairāk.

Būšana divatā var būt arī aktīva, kopīgi krāsojot, spēlējot galda spēles vai pastaigājoties ārā. “Vecāks pazīst savu bērnu un nojauš, kas viņam būtu vispiemērotākais. Ja nē, var pajautā bērnam: “Ar ko mēs šodien sāksim? Runāsimies vai kaut ko kopā padarīsim?”. Tieši šādi katrs sajūt, ka viņš ir nozīmīgs un vienlīdzīgs ar visiem savā ģimenē. Tie ir veselīgu attiecību pamati,” stāsta izaugsmes studijas “Pūces aste” vadītāja Rita Stafecka.

Sabiedrības integrācijas fonds realizē trīs atbalsta pasākumus ģimenēm: īsteno programmu “Ģimenei draudzīga darbavieta”, organizē konkursu “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība”, kā arī izsniedz Latvijas Goda ģimeņu apliecības “3+ Ģimenes karte” Latvijas daudzbērnu ģimenēm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm