Vai saules paneļi vispār ir piemēroti Latvijas laikapstākļiem?

14. novembrī 13:52

Tie, kas meklē veidus, kā samazināt elektrības rēķinus, noteikti ir dzirdējuši par saules paneļiem, jo tie ļauj izmantot saules enerģiju savā labā. Lai gan šķiet, ka Latvijā ar saules gaismu ir kā ir, patiesībā arī pie mums iespējams saražot tik daudz enerģijas, lai nodrošinātu sev nepieciešamo elektroenerģiju gandrīz pilnībā.

Kāpēc vispār nepieciešami saules paneļi? Ar saules paneļiem iegūtās enerģijas izmaksas ir daudz zemākas nekā elektrības tirgus cena. Taču tas nav vienīgais labums. Uzstādot saules paneļus savā īpašumā, mēs rūpējamies par zaļāku vidi un veselīgāku nākotni nākamajām paaudzēm.

Tos var uzstādīt gan atsevišķās mājsaimniecībās, gan uzņēmumu teritorijās, gan uz daudzdzīvokļu mājām. Šo risinājuma izvēlas gan viesu namu īpašnieki, gan zemnieku saimniecību vadītāji, gan arī vienkārši privātmāju īpašnieki, kuri neko neražo, bet izmanto šo enerģiju tikai savas mājsaimniecības vajadzībām. Ja nevēlaties uzstādīt paneļus uz jumta, tos var izvietot arī uz zemes – efektivitāte tāpēc nemainīsies. Saules paneļu enerģijas ražošanas apjomu ietekmē vairāki faktori, tostarp laikapstākļi, dienas garums un arī gaisa temperatūra. Taču neatkarīgi no tā Latvijā ir pietiekami daudz saules gaismas, turklāt paneļi ražo elektroenerģiju arī mākoņainā laikā.

Visefektīvāk elektroenerģija tiek ražota no marta līdz septembrim, bet arī pārējos mēnešos paneļi nodrošina daļu enerģijas, kas nepieciešama mājsaimniecībai. Saules paneļu uzstādīšanai pieejamas arī valsts atbalsta programmas. Vispirms gan jāiepazīstas ar kritērijiem, kādos gadījumos atbalsts tiek piešķirts.

Vairāk par saules paneļu efektivitāti un darbības principiem uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm