Vai mēs vispār varam ietekmēt savu siltuma rēķinu?

2. novembrī 9:26

Siltuma cenas ir pēdējā laika viskarstāk apspriestais temats. Taču izrādās, ka ir varianti, kā siltuma rēķinu samazināt, taču tas nemaz nav tik vienkārši, ja, piemēram, esi daudzdzīvokļa mājas iemītnieks. Atslēgas vārds ir vienošanās, lai pieņemtu visiem izdevīgus lēmumus.

Energoefektivitāte ir lieta, par kuru jādomā, ne tikai lai samazinātu savus siltuma un elektrības rēķinus, bet arī, lai saglabātu savu un ģimenes veselību, kā arī neļautu izsīkt dabas resursiem. Un to varam panākt ar maziem, bet nozīmīgiem soļiem katrs atsevišķi, veidojot lielu ieguvumu kopā. Mūsdienās arvien biežāk dzirdam vārdu savienojumu “energoefektīvs mājoklis”, kas vienlaikus nozīmē arī ekonomiskāks mājoklis. Bet kāds tas īsti ir? Energoefektīvs mājoklis ir tāds, kurā ir labs mikroklimats. Galvenokārt gaisa kvalitāti nosaka temperatūra telpā, mitrums, un CO2 daudzums. Piemēram, gaisa temperatūrai vēlams būt no 20 līdz 24 grādiem, bet relatīvajam gaisa mitrumam – no 30 līdz 60 procentiem. Olgļskābās gāzes jeb CO2 daudzums telpās būtiski ietekmē cilvēka labsajūtu un veselību. Tam nevajadzētu pārsniegt 500 ppm. Svarīgi arī, vai telpā var uzturēt vajadzīgo temperatūru un komfortu. Ja logi būs sliktas kvalitātes, to izdarīt var būt grūti. Tāpat ir svarīga laba ventilācijas sistēma. Visus šos nosacījumus, protams, vieglāk ievērot, būvējot un veidojot savu mājokli, taču šobrīd par energoefektīviem risinājumiem tiek intensīvi domāts arī jaunos projektos, kas, iespējams, iegādes brīdī var šķist dārgāki par dzīvokļiem citās ēkās, bet tomēr sniegs daudz priekšrocību ilgtermiņā.

Tiesa, arī daudzdzīvokļu mājās “ar stāžu” var šo to labot energoefektivitātes ziņā, galvenais ir būt uz viena viļņa ar saviem kaimiņiem un kopā pieņemt gudrus lēmumus, investējot visiem izdevīgos risinājumos. Ideālajā gadījumā pat daudzdzīvokļu mājā katrā dzīvoklī vajadzētu regulēt siltuma padevi ar termostatiskā vārsta palīdzību, kas pievienots katram radiatoram. Tādā veidā varētu izmērīt tieši konkrētajā mājoklī patērēto siltuma daudzumu, jo, iespējams, kādam patīk tieši vēsāka temperatūra, nekā citiem. Tomēr šādu sistēmu mājās var ieviest tad, ja piedalās visi dzīvokļi. Siltuma ietaupījums, ieviešot šo risinājumu, var būt vismaz 20 procenti.

Vairāk par energoefektīviem risinājumiem uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm