Svētku laikā atkritumu daudzums pieaug trīskārtīgi. Ko darīt?

2022. gada 12. decembrī 13:08

Ziemassvētku laikā un pēc svētkiem atkritumu apjoms pieaug par trešdaļu. Kāpēc? Jo miskastē nonāk dažādi preču iepakojumi, dāvanu iesaiņojums, ēdienu un dzērienu iepakojums un, protams, pats ēdiens, ko nespējam apēst.

Tas viss norāda uz to, ka mums ar steigu vajadzētu padomāt par videi draudzīgāku svinēšanu. Dāvanas noteikti var iesaiņot videi draudzīgākos materiālos – izmantot pagājušā gadā iegūtos un nebojātos dāvanu maisiņus, kurus vienmēr vērtīgi sakrāt, lai nav jāiegādājas jauni. Tāpat ir pieejams iesaiņojums, kas ir pārstrādājams un nenodarīs kaitējumu videi. Ļoti būtisks moments ir svētku galda gudra sagatavošana. Iepērkoties svētku mielastam, būtu patiesībā rūpīgi jāizplāno ēdienkarte un nepieciešamais ēdiena daudzums uz paredzamo viesu skaistu. Lai gan ticējums vēsta, ka uz galda jābūt deviņiem ēdieniem, tiem nav jābūt milzīgiem traukiem, tās var būt arī nelielas uzkodas, jo ir pilnīgi skaidrs, ka viens cilvēks deviņus ēdienus vienā vakarā nenobaudīs.

Uz veikalu vajadzētu doties rūpīgi sastādītu sarakstu ar aprēķinātu produktu daudzumu, lai nenotiktu impulsīvi pirkumi un daļa no pārtikas nenonāktu atkritumos. Ja ciemos brauc viesi, gudrāk būs sadalīt, kurš kādu cienastu ved, lai nav trīs vienādu milzīgā apjomā. Tāpat iespējams ietaupīt uz dāvanām – izlozējiet, kurš kuram sagādā dāvanas par noteiktu summu. Tādā veidā katram būs pa dāvanai, taču to nebūs vesela kaudze. Tuvākie ģimenes locekļi var apdāvināties savā starpā pirms vai pēc citu viesu ierašanās.

Tāpat labs veids, kā sagatavot dāvanas, ir veidot tās pašam vai izvēlēties tādus produktus un preces, kas radīti ar domu saudzēt vidi. Mākslinieces Ilze Tigule un Alise Ķīnaste zina, kā svinēt zaļi, un savas dāvanas mīļajiem bieži gatavo pašas. Viņas uzskata, ka liela nozīme ir arī tam, kādas emocijas ieliktas dāvanas sagādāšanā un gatavošanā, līdz ar to pašgatavota dāvana būs patiešām īpaša. Mākslinieces savus mākslas darbus, kas ir lielākoties apģērbs, rada, brīvi improvizējot un padodoties nejaušībai, jo tādā veidā fantāzijas lidojums ir daudz plašāks. Tā top “valkājamā bezraižu māksla”, kas arī labi izskatās.

Vairāk par videi draudzīgu svētku svinēšanu uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm