Reāls mērķis nākamajam gadam – dzīvot par 5% ilgtspējīgāk!

2022. gada 21. decembrī 8:06

Šobrīd dzīvojam pasaulē, kurai mēs, cilvēki, daudz esam nodarījuši pāri. Atkritumu kalni, gaisa piesārņojums, izmirstošas augu un dzīvnieku sugas. Tāpēc mums ir jādzīvo citādi – tā, lai pasaule saglabātos arī nākamajām paaudzēm. Ja vēlies uzzināt, kādu nospiedumu tu šobrīd atstāj pasaulē, uzzini to lietotnē “ManaEkopēda“.

Baltijā vismazāko “pēdu” atstāj Latvijas iedzīvotāji, bet visvairāk “grēko” igauņi. Labā ziņa ir tā, ka mums vēl ir iespēja pieņemt daudz labu lēmumu šeit un tagad, un ik uz soļa ir varianti, no kuriem izvēlēties pareizo. Kad sakām “dzīvot ilgtspējīgi”, tas izklausās grūti, bet patiesībā tas nozīmē dzīvot tā, lai nākotnē visiem būtu labāk. Un tas mums jādara visiem kopā. Šobrīd vairs nedrīkstam palikt vienaldzīgi un atstāt domāšanu par nākotni uz rītdienu vai kādas trakas entuziastu grupiņas ziņā. Ir jādomā, kādu pārtiku, apģērbu un transporta veidu izvēlamies, kādus risinājumus ieviešam savā mājoklī un kādā bankā vai biznesā ieguldām naudu. Mums jātiecas pēc tā, lai ilgtspējīgas izvēles ir pašsaprotamas.

Ja tev šķiet, ka pats neko daudz ietekmēt nespēj vai īsti nesaproti, cik liela ir tava dzīvesveida atstātā pēda ekosistēmā, vari to pārbaudīt ar lietotnes “ManaEkopēda” palīdzību. Svarīgas ir pat tādas nianses, par kurām, iespējams, tu vēl nebiji aizdomājies. Piemēram, tu dzīvo siltinātā vai nesiltinātā mājā, kādu pārtiku izvēlies, kādu transportu izmanto utt. Taču zinātniece Aiga Barisa mierina, ka nav arī jāmetas galējībās un jādzīvo tumsā un aukstumā vai jāmēro milzu attālumi kājām. “Ir trīs ilgtspējas dimensijas – vide, ekonomika un cilvēks. Tām būtu jādarbojas vienā ķēdītē, nevis lai kāda no tām raujas uz priekšu. Tā ir īstā ilgtspēja,” skaidro Aiga. Nav sev jāatņem pilnīgi viss, piemēram, ceļošanas prieks atvaļinājumā. Tomēr der padomāt, vai nepieciešams tik bieži ceļot tieši uz tālākām zemēm, varbūt pietiek ar vienu vai divām reizēm gadā. Varbūt ir iespēja nomainīt transporta veidu. Tāpat, nonākot galamērķī, var nerīkoties tā kā visi un neapmeklēt vispopulārākos objektus un vietas, bet gan atklāt ko jaunu. Katrā ziņā, ja spēsim mainīt savus ieradumus un pavirzīties tuvāk ilgtspējīgam dzīvesveidam kaut vai par pieciem procentiem, arī tā būs mazā uzvara. Vairāk par gudrākām, zaļākām un ilgtspējīgākām izvēlēm uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?”. Visas šīs un iepriekšējās sezonas sērijas vari noskatīties ŠEIT.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm