Noderīgi un efektīvi triki, kā samazināt elektrības rēķinu

31. oktobrī 12:29

Šobrīd energoefektivitāte un elektrības rēķinu samazināšana ir aktuāla tēma katrās mājās. Ja līdz šim, iespējams,  elektrības patēriņam īpaši cītīgi nesekojām līdzi, tagad ikviens gatavs ieklausīties vērtīgos padomos, kā taupīt elektrību. Un patiesībā iespēju ir daudz.

Mūsdienās teju ikvienam mājās ir ledusskapis, veļas mašīna, elektriskā tējkanna un cepeškrāsns. Tāpat arī pie svecītes sen vairs nesēžam – visa māja izgaismota ar spuldzēm, tāpēc skaidrs, ka elektrības skaitītājs griežas kā traks. Bet izrādās, ka, ievērojot pavisam vienkāršus principus, elektrības rēķins var sarukt par vismaz desmit procentiem.

Pirmā un vienkāršākā lieta būtu LED spuldžu izmantošana. Tiesa, tagad vairs veikalos neatradīsim kvēlspuldzes, taču šur tur mājokļos tās vēl palikušas un tādēļ būtu nomaināmas pret daudz ekonomiskākām spuldzēm. Arī veļu var mazgāt ekonomiskāk, proti, zemākā temperatūrā. ja līdz šim esi pieradis visu mazgāt četrdesmit grādos, samazini temperatūru uz trīsdesmit, jo arī šādā temperatūrā veļas mašīna paveiks savu darbiņu. Patiesībā tas būs labāk ne tikai no energoefektivitātes viedokļa, bet arī apģērbs ilgāk saglabāsies formā, jo karstuma iespaidā daudzi audumi bojājas ātrāk.

Tāpat, ja tavās mājās nav gluži jaunākās paaudzes tehnika, kura pati spēj nosvērt veļas daudzumu, pagaidi, kamēr varēsi piepildīt visu veļas mašīnu, nevis tikai pusi. Tas pats attiecas uz elektrisko tējkannu. Ūdeni kafijai vai tējai ieteicams vārīt tikai tik daudz, cik konkrētajā brīdī nepieciešams, jo tas uzvārīsies ātrāk. Arī cepeškrāsns elektroenerģijas patēriņu vari samazināt, izslēdzot to dažas minūtes pirms gatavošanas beigām, jo tā vēl kādu brīdi karstumu saglabās. Tāpat nevajadzētu gatavošanas laikā lieki virināt cepeškrāsns durtiņas.

Bet visīstākais smagsvars virtuvē ir ledusskapis, kuru nepareizi novietojot un lietojot, var izdarīt pāri ne tikai pašai tehnikai, bet arī elektrības rēķinam. Ledusskapi vajadzētu novietot tā, lai tas nebūtu cieši piespiedies pie sienas vai starp tām, jo tādā veidā gaiss necirkulē, bet gaisa cirkulācija ir ļoti svarīga ledusskapja pareizai darbībai. To vēlams novietot 5-10 centimetrus no sienas un tālāk no sildierīcēm – radiatoriem un cepeškrāsns.

Par energoresursu taupīšanu un citiem knifiem, kā ietaupīt, uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm