Katrs pats savas pensijas kalējs jeb kā nodrošināt sev pienācīgu pensiju?

7. novembrī 15:50

Lai vecumdienās mēs varētu dzīvot tā kā esam izsapņojuši, jāveido uzkrājumi, jo ar valsts garantēto 1. un 2. pensiju līmeni mūsu ienākumi pēc darba gaitu beigām varētu sastādīt vien aptuveni pusi no šī brīža algas. Izklausās neiepriecinoši, tāpēc ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek mudināts ieguldīt arī pensiju 3. līmenī un sākt darīt to pēc iespējas agrāk.

Tad, kad patiesībā būtu jāsāk domāt par pensiju, mums šķiet, ka pensijas vecums vēl aiz kalniem un vārds “pensija” vairāk attiecas uz sirmgalvjiem. Bet realitāte ir tāda, ka domāt par to, kā nodrošināt savas vecumdienas, jāsāk tieši šodien, jo par vēlu var izrādīties pat piecpadsmit gadus pirms pensijas. Īsā formula varētu skanēt šādi – jo agrāk sāksi uzkrāt, jo vairāk arī uzkrāsi.

Tāpēc arī pastāv pensiju trešais līmenis ar domu, ka cilvēks pats brīvprātīgi un pēc savām iespējām veido papildu uzkrājumu vecumdienām. Bet tas nav vienīgais labums, ieguldot pensiju trešajā līmenī, jo var rasties jautājums – kāpēc gan neuzkrāt vienkārši savā kontā vai kastītē zem gultas? Mēs zinām, ka daļu naudas, ko krājam ilgtermiņā un nekur neieguldām, “apēd” inflācija, bet ja nauda tiek ieguldīta pensiju 3. līmenī, tas nozīmē, ka banka to iegulda tālāk dažādos finanšu tirgos un ļauj tai nest peļņu. Jā, ne katrs gads ir spīdošs un veiksmīgs, un var gadīties, ka peļņas līknēs var ieraudzīt arī kritumus vai pat mīnusus, bet par to uztraukties nevajadzētu, jo šis ir ilgtermiņa ieguldījums, un svārstības tikai viena vai divu gadu ietvaros nav būtiskas.

Toties dati par aizvadītajiem 20 gadiem liecina, ka investīciju atdeve, ieguldot pensiju fondos, ir bijusi ar pozitīvākiem rādītājiem nekā inflācija, un uzkrājums tiešām vairojas. Vēl būtiski ir savu naudu ieguldīt izdevīgākajā pensiju 3. līmeņa plānā. Atbilstoši ieguldītāja vecumam – ir pieejamāki aktīvāki plāni un pasīvāki, proti, jo ieguldītājs jaunāks, jo var izvēlēties lielākus riskus un peļņas iespējas, bet jo vairāk tuvojas pensiju vecumam, vajadzētu izvēlēties ieguldījumu plānu ar mazākiem riskiem.

Vairāk par to, kā strādā pensiju 3 līmenis un kādus plānus vislabāk izvēlēties, uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm