Kas meklē, tas atrod – dziedātāja Rūta Dūduma‑Ķirse prot atrast pērles lietoto apģērbu veikalos

2022. gada 7. decembrī 10:54

Katru sezonu mode mainās, un atkal jau tiek runāts par jaunām modes tendencēm. Dažreiz pat šķiet, ka nespējam šīm izmaiņām tikt līdzi. Tas nozīmē, ka pasaulē nemitīgi tiek saražots arvien jauns apģērbs. Bet kur paliek vecais?

Vecais apģērbs diezgan brutāli tiek izmestas laukā, radot atkritumu kalnus. Taču pēdējā laikā arvien vairāk apģērbu ražotāju runā par ilgtspējīgu modi, jo esam nonākuši situācijā, kad drīz saindēsim savu planētu tik tālu, ka “veiksmīgi” būsim iznīcinājuši paši sevi. Arvien biežāk tie runāts pār tā saucamo ilgtspējīgo modi, kas varētu vismaz daļēji uzlabot situāciju pasaulē.  Ilgtspējīga mode ir tāda apģērba izgatavošana, kas mazāk ietekmē vidi. izturīgāka materiāla drēbes kalpos ilgāk, tāpat ražošanas procesu var padarīt mazāk kaitīgu videi. Piemēram, krāsošanā izmantojot mazāk ķīmisko vielu vai aizvietojot dzīvnieku kažokādas un ādu apģērbā ar sintētiskām. Ir trīs veidi, kā pagarināt apģērba dzīves ciklu: pirmais – pārdot veikalā kā lietotu apģērbu, otrais – pārveidot jaunā modelī, trešais – apģērbu pārstrādāt jaunā veidā, piemēram, šķiedrā vai ēku siltumizolācijas materiālā.

Ir populāri apģērbu zīmoli, kas klientiem piedāvā nodot veco vai lieko apģērbu savā veikalā, pretī saņemot atlaidi jaunai tieši šī zīmola produkcijai, taču tas atkal ierauj cilvēku pirkšanas virpulī. Ideālajā variantā mums būtu jāsamazina jauna apģērba iegāde, skrienot līdzi modes tendencēm.

Dziedātājai Rūtai Dūdumai-Ķirsei ir svarīgi, kādas pēdas viņa atstāj aiz sevis, tāpēc Rūta bieži apmeklē “second hand” veikalus, nevis iegādājas jaunas lietas. Mūziķe bieži iegriežas tieši lietoto apģērbu veikalos un prot tur atrast pērles gan ikdienai, gan skatuvei. Rūta mēdz šāda koncepta veikalus apmeklēt arī citās pilsētās, ne tikai Rīgā, jo tieši tur var gadīties vislabākais “medījums”. Tāpat dziedātājai ir savas metodes, kā neapjukt plašajā un raibajā piedāvājumā, jo pēc pieredzes zina – ja ar acīm ātri pārslīd lietām, nekas var īsti nepiesaistīt uzmanību, tāpēc nedaudz jāpapēta. Rūta uzskata, ka dzenamies pēc brendiem un jaunākajām tendencēm tikai tāpēc, ka vēl joprojām neesam iedziļinājušies un sapratuši, kādas pēdas pasaulē atstāj milzīgā apģērbu pārprodukcija. Taču tas kļūst arvien svarīgāk, kad domājam par saviem bērniem un to pasauli, kādu viņiem atstāsim pēc sevis.
Vairāk par ilgtspējīgu modi un iepirkšanos uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm