Kāds dzīvesveids izglābs pasauli no bojāejas?

3. oktobrī 13:55

Zinātniece Aiga Barisa ikdienā pēta dažādus veidus, kā pagarināt planētas mūžu un risināt klimata problēmas, kas jau kļuvušas par nopietnu draudu mums visiem. Gudrākā valodā tos sauc par ilgtspējīgiem risinājumiem. Kristīne Garklāva sarunā ar Aigu mēģina noskaidrot, kas īsti ietekmē planētas labsajūtu un kas notiks, ja mēs neko nedarīsim, lai to uzlabotu.

Ilgtspējai ir daudz un dažādu virzienu, ko pētīt. Aiga ir zinātniece, kas pēta tieši “ilgtspējīgu mobilitāti”, proti, dabai draudzīgākos veidus, kā pārvietoties un kā tas var ietekmēt mūsu dzīvi nākotnē. Tas tiek darīts caur modelēšanas rīkiem, kuri palīdz noskaidrot, kādi pārvietošanās veidi rada vismazāk emisiju – velosipēds, iešana ar kājām, vilciens utt. Tad, kad nepieciešamās atbildes iegūtas, jāmēģina šos risinājumus ieviest arī dzīvē. Tas savukārt nozīmē atrast un piedāvāt cilvēkiem motivāciju sekot ieteikumiem, jo ne visiem pašiem no sevis ir apziņa, ka rūpēties par apkārtējo vidi ir ļoti būtiski un tas jāsāk darīt jau šodien.

Aigai savā darbā ir iespēja ieskatīties nākotnē un paredzēt dažādus nākotnes scenārijus atkarībā no mūsu rīcības. Piemēram, ja turpināsim dzīvot tā kā šobrīd un necentīsimies mainīt savus ieradumus, tas pilnīgi noteikti izraisīs temperatūras kāpumu uz mūsu planētas. Šāds temperatūras pieaugums līdz mūsu simtgades beigām radīs milzīgas izmaiņas visā pasaules ekosistēmā, un cilvēcei nāksies šīm izmaiņām no jauna pielāgoties. Taču iespējams arī labāks scenārijs, ja uzticēsimies risinājumiem, ko mums piedāvā zinātnieki. Vairāk par to, kā tiek pētīti nākotnes scenāriji, uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm