Kā dizaineri Latvijā glābj pasauli no tekstila atkritumiem? Zīmola "Zīle" stāsts

2022. gada 9. decembrī 9:18

Ātrā mode rada milzīgu tekstila atkritumu daudzumus un kaitējumu videi – ik pēc 5 minūtēm izgāztuvē nonāk ap 10 000 apģērba gabalu. Ko darīt, lai apstādinātu šīs šausmas?

Viens zemas kvalitātes ātrās modes T krekls būs novalkāts jau apmēram gada laikā. Tas tiks izmests atkritumos, bet tā ražošanai būs iztērēti 2700 litri ūdens. Cilvēkam ar šādu daudzumu ūdens pietiktu līdz pat 900 dienām. Lai gan tiekam mudināti nodot pārstrādei arī tekstilizstrādājumus, nevis izmest tos atkritumos, tikai daļu no tiem patiešām var pārstrādāt. Turklāt ne Latvijā, ne Baltijā nav rūpnīcu, kas to darītu masveidā. Šobrīd Latvijā no visa savāktā tekstila šķirošanas konteineros 30% aiziet atkritumos.

Dizainere Aiva Zīle Apē izveidojusi savu apģērbu zīmolu “Zīle”, kas radīts tieši zaļi domājošiem cilvēkiem. Viņa veido apģērbu no reiz jau apritē bijušām drēbēm un materiāliem. Aiva izmanto dažādus lietotos apģērbus, kas pēc pārveidošanas iegūst otru dzīvi citādā veidolā. No vīriešu krekliem dizainere darina sieviešu kleitas, no džinsa biksēm top jakas un mēteļi. Dažreiz apģērba pārvērtības ir gluži vai neticamas, kā arī šāds apģērbs ir pilnībā oriģināls, un otru tādu pašu, visticamāk, nekur nesastapsiet. Aiva pasniedz arī meistarklases, lai jebkurš interesents varētu izgatavot ko jaunu pats, ja mājās pieejami izejmateriāli.

Katrā ziņā ir vairāki veidi, kā atbrīvoties no nevajadzīgā apģērba. Ar pilnu sarakstu, kur ziedot mantas gan Rīgā, gan reģionos, var iepazīties vietnē ziedot.lv. Taču pirmais solis planētas glābšanas virzienā būtu rīkoties saprātīgi katram individuāli. Šobrīd dzīvojam interesantā laikā, kad modē ir ilgtspējība un zaļa domāšana, bet tajā pašā laikā jaunas modes tendences mudina mūs iegādāties atkal jaunas lietas, tikko nomainās gadalaiki. Taču vai šīs jaunās lietas patiešām uzlabo mūsu dzīves kvalitāti? Un kā izbēgt no šī apburtā loka? Laikam jau, ņemot pašam savu galvu rokās un nepakļaujoties milzīgajam modes industrijas spiedienam. Galu galā, iegādājoties tikai dažas, bet labas kvalitātes lietas par augstāku cenu vai izvēloties dot apģērbam otru dzīvi, mēs darām labu gan savam maciņam, gan videi.

Vairāk par ilgtspējīgu iepirkšanos un modi uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm