Kā atkritumu uzkrāšanās poligonos bojā mūsu veselību?

21. novembrī 14:08

Atkritumu šķirošana mūsdienās ir kļuvusi par nepieciešamību. Ja agrāk šķiroja tikai paši entuziastiskākie vides aktīvisti, šodien to dara lielākā daļa Latvijas. Taču vēl aizvien pret atkritumiem izturamies vieglprātīgi un ļaujam tiem uzkrāties poligonos, neapzinoties, kādu ļaunumu tie patiesībā nodara mūsu veselībai.

Šķirot atkritumus nozīmē rūpēties par dabu, savu veselību, nākamajām paaudzēm un arī savu maciņu. Vissvarīgākā, protams, ir veselība. Ja atkritumi netiek šķiroti un vienkārši nonāk izgāztuvē, to radītais piesārņojums uzkrājas vidē. Dažādi ķīmiskie savienojumi līdz ar lietus ūdeni uzsūcas augsnē un tuvumā augošos augos, ko lietojam uzturā, kā arī dzeramajā ūdenī. Un tā šīs vielas nonāk mūsu organismā.

Atkritumu šķirošana un pareiza apsaimniekošana uzlabo vides stāvokli un mūsu veselību ne tikai šobrīd, bet arī nākamajām paaudzēm. Turklāt šķirot atkritumus ir pavisam vienkārši. Galvenais – ievērot tikai dažus pamatprincipus, kas norādīti un aprakstīti uz pašiem konteineriem. Taču kā panākt, lai pie nama tiktu izvietoti šķirošanas konteineri? Izrādās, privātmāju īpašniekiem šis process ir pat ļoti vienkāršs. Jāsazinās ar uzņēmumu “Eco Baltia Vide”, lai pieteiktu konteineru izvietošanu tieši pie savas mājas. Daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem gan būs jāvienojas ar nama apsaimniekotāju par šādu soli, ja tas vēl nav sperts.

Šķirošanas konteineru ieviešana ir bez maksas, bet nereti problēma ir tieši platība, ko konteineri aizņem – nereti tā ir viena vai vairākas stāvvietas automašīnām. Tādā gadījumā apsaimniekotājs izvērtē prioritātes. Tomēr dati liecina, ka atkritumu šķirošana kļūts par neatņemamu dzīves sastāvdaļu daudzos namos, proti, nu jau šķiro divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju. Turklāt šobrīd nešķirot jau nozīmē arī dzīvot dārgāk, jo tiek ieviesto dažādi tarifi un maksas par nesašķirotiem atkritumiem. Daudzus mulsina fakts, ka sašķirotie atkritumi tiek samesti kopā, taču, nonākot galapunktā – tie tiek pāršķiroti, un jāsaprot, ka iedzīvotāji ar savu iesaisti jau izdarījuši lielāko darbu.

Kā pareizi šķirot atkritumus, uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm