Eksperti ziņo, ka kukaiņi ir nākotnes pārtika. Kāpēc mums būs jāēd kukaiņi?

26. oktobrī 8:50

Pēdējā laikā arvien biežāk dzirdam par kukaiņu iekļaušanu ikdienas uzturā, jo tas ir vērtīgs proteīna avots. Vai tas var būt nopietni? Izrādās, ka var gan. Turklāt Latvijā jau ir uzņēmumi, kuri ražo savus produktus, izmantojot kukaiņu proteīnu.

Patiesībā pasaulē kukaiņu lietošana uzturā nav nekas jauns. Šobrīd jau aptuveni 80% pasaules nāciju ēd ap 3000 dažādu kukaiņu sugu. Un ne velti. Zinātnieki atzīst, ka kukaiņu ēšana nes labumu gan individuālā, gan arī globālā mērogā. Piemēram, circeņu audzēšana salīdzinājumā ar ierastā proteīnu avota – gaļas ražošanu – ir ievērojami draudzīgāka dabai, jo circeņi aug 12 reizes ātrāk, patērē 2000 reizes mazāk ūdens, kā arī circeņu audzēšana nerada metāna un CO2 izmešus.

Tā kā dažādi pētījumi rāda, ka mēs patiesībā ēdam par daudz un mūsu specifiskās prasības pieaug, piemēram, jau tagad ir problēmas avokado nozarē un arī citās, tad nāksies meklēt alternatīvas, kā iegūt vajadzīgo proteīna daudzumu mūsu organismiem.

Kukaiņu pulveris jau tagad sastopams dažādu gardu lietu sastāvā. Piemēram, Latvijā ražo kukaiņu proteīna konfektes. Konfekšu zīmola “Carlos’ Bugs” izveidotāja Edīte Ligere stāsta, ka viņa novērojusi, ka somi pievieno circeņu miltus maizei, tas lika padomāt par to, ka kaut kas tāds būtu noderīgs arī Latvijā. Edīte uzskata, ka katram produktam ir savs laiks, lai ienāktu tirgū, un šis esot īstais laiks tieši kukaiņu ienākšanai mūsu uzturā. Konfektēs, kuras top Edītes uzņēmumā, ir kukaiņu proteīns, bet nezinātājs nekādu atšķirību garšā nejutīs. Iespējams, mums vajadzēs nedaudz laika, lai aprastu ar domu, ka kukaiņi uzturā ir neizbēgama nākotne, bet pēc dažiem desmitiem gadu tā jau būs normāla ikdiena. Vairāk par latviešu ēšanas paradumiem un kukaiņu proteīnu uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm