Daļa Latvijas iedzīvotāju labprāt uzturā lietotu kukaiņu proteīnu

2022. gada 21. decembrī 11:18

Par to, ka mums būtu jāmaina savi ikdienas paradumi, lai mūsu planēta varētu atkopties un pastāvēt vēl simtiem gadu, tiek runāts teju ik dienu. Bet dažas izvēles izklausās patiešām neparasti. Piemēram, vai mēs būtu gatavi uzturā ieviest kukaiņu proteīnu? Izrādās, tas jau pamazām notiek!

Jā gan, kukaiņu proteīns pasaulē nav nemaz tik neparasta lieta, un pamazām tas iekaro arī savu vietu pie mums. Ikdienā proteīnu un olbaltumvielas iegūstam no gaļas, zivīm, piena produktiem, olām, kā arī no pākšaugiem – zirņiem, pupām, kā arī riekstiem.  Mūsu valstī ar pārtiku sevi spējam nodrošināt paši, taču globālā līmenī dzīvnieku audzēšana tiek uzskatīta par nedraudzīgu videi. Saražojot 1 kilogramu liellopu gaļas, gaisā nonāk tikpat daudz CO2 kā izplūst no auto, nobraucot 162 km. Tāpēc nākotnē būs jādomā par saimniekošanas veidu maiņu. Un jau tagad Latvijā pieejamas pārtikas preces, kuru ražošanā izmantots kukaiņu proteīns. Tāpēc droši varam teikt, ka mūsu nākotnes pārtikas grozs izskatīsies daudz citādāk nekā tagad, taču, lai jūs tas nebaida, pāreja uz kukaiņu proteīnu pāries nemanot, vismaz tā apgalvo eksperti. Vēl zinātnieki atzīst, ka kukaiņu ēšana nes labumu, gan individuālā, gan globālā mērogā, kaut vai tāpēc, ka circeņu audzēšana, salīdzinot ar lopu audzēšanu, ir ievērojami draudzīgāka dabai. Circeņi aug ātrāk, kā arī tie neveido CO2.

Visā visumā mēs esam sākuši sekot līdzi tam, ko lietojam uzturā, rūpīgāk nekā agrāk un pievēršam uzmanību arī iepakojumam, lai tas būtu šķirojams un pārstrādājams.  Arvien vairāk ieklausāmies padomos un izmantojam dažādus knifus, lai rīkotos ar pārtiku apdomīgāk – plānojam ēdienkarti, ejam uz veikalu ar sarakstu, sasaldējam ēdienu, ko nevaram uzreiz apēst, lai lietotu to vēlāk, iegādājamies lētāku pārtiku ar īsu derīguma termiņu tieši šodienas maltītei, tādā veidā izvairoties no atkritumiem, kā arī darot labu savam maciņam. Vairāk par gudrākām, zaļākām un ilgtspējīgākām izvēlēm uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?”. Visas šīs un iepriekšējās sezonas sērijas vari noskatīties ŠEIT.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm