Atkritumos izmetam katastrofāli daudz pārtikas! Kā situāciju labot?

24. oktobrī 13:35

Šķiet, ikviens no mums šad un tad ir izlidinājis miskastē kaut ko no sava ledusskapja. Un gada griezumā tas jau veido iespaidīgu pārtikas daudzumu, kas aizgājis zudumā. Iedomājies, ja tā notiek ne tikai tavās, bet arī daudzās citās mājās!

Patiesībā līdz šķīvim nemaz nenonāk trešdaļa pasaulē saražotās pārtikas. Postā aiziet 1,3 miljardi tonnu ēdiena, kas ir neticami liels skaitlis. Visvairāk izmetam tieši augļus un dārzeņus, ja precīzi, tad 45% no pasaulē saražotā. Otrajā vietā ir zivis un jūras veltes – no tām izmetam 35%, bet jau tagad pasaules zivju krājumi ir pārtērēti. Tas nozīmē, ka izzvejojam pārāk daudz un to visu nemaz nespējam apēst. Jautājums – kāpēc tā notiek un kāds ir risinājums.

Galvenā problēma ir tāda, ka savas ēdienreizes neplānojam un iepērkamies impulsu vadīti. Der padomāt, vai spēsim apēst visu to, ko esam nopirkuši, vai derīguma termiņš mums der un produkts pēc dažām dienām jau nebūs vecs utt. Visprātīgākais iepirkšanās veids ir doties uz veikalu ar iepriekš sastādītu sarakstu, jo tad ir lielāka iespēja, ka neiegādāsies neko lieku. Tāpat arvien vairāk veikalu piedomā pie tā, lai mudinātu pircējus izvēlēties produktus ar īsu derīguma termiņu.

Ir lielveikalu ķēdes, kas ir izdomājušas risinājumu, lai samazinātu pārtikas atkritumu daudzumu, tādā veidā ļaujot arī ietaupīt, proti, produktus, kam tuvojas derīguma termiņa beigas, tirgo ar zemāku cenu, tādā veidā ļaujot ikvienam ietaupīt tieši šodienas maltītei. Ir arī dažādi triki, kā saglabāt pārtiku vēlākam laikam, ja redzam, ka tomēr neizdosies to izlietot tagad un tūlīt. Teju jebkuru pārtiku var sasaldēt saldētavā – gan maizi, gan gaļu, gan zupu. Tāpat maltītes pārpalikumus var sašķirot kastītēs un ievietot ledusskapī, lai būtu pārskatāms, kas palicis pāri un ko var izmantot nākamajā maltītē. Vairāk par saprātīgu pārtikas izlietojumu uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm