Atkritumi kā vērtība – kāpēc šķirot ir izdevīgi?

21. novembrī 14:08

Nesen arī Latvijā tika ieviesta depozīta sistēma – tagad ikviens var nodot tukšo taru taromātā un atgūt desmit centus par katru vienību. Ja sākumā daudzi uz šo jauninājumu skatījās ar skepsi, šobrīd dati liecina, ka šķirotāju skaits pieaug ar katru nedēļu.

Ikdienā mēs radām daudz un dažādu atkritumu. Tāpēc arvien vairāk jādomā par to, kā padarīt Latviju tīrāku. Par to jārūpējas abām pusēm ­– preču ražotājiem un arī patērētājiem. Ražotājs rada preces ar iepakojumu, kuru var pastrādāt, bet patērētājam šo iepakojumu vēlāk arī ir pienākums pārstrādei nodod. Šobrīd Latvijā ir ieviesta ērta dzērienu iepakojumu depozīta sistēma. Pie pārtikas veikaliem ir izvietoti depozīta punkti ar taromātiem, kuros ikviens var nodot dzēriena tukšo taru, pretī saņemot depozīta kuponu. Depozīta kupons ir izmantojams kā maksāšanas līdzeklis uz tā norādītajā veikalā. Par vienu vienību iespējams atgūt desmit centus, un tas kalpo kā spēcīga motivācija sākt šķirot pat tiem, kas agrāk nebija uz to gatavi.

Dati liecina, ka ik nedēļu notiek 10-15% pieaugums saņemto iepakojumu skaitā depozīta punktos. Populārākajos punktos nereti pat izveidojas rindas, tāpēc, ja sakrājis daudz tukšo iepakojumu, iedzīvotāji tiek aicināti pēc iespējas izvēlēties nedaudz nomaļākus taromātus, lai neveidotos “sastrēgumi”. Latvijā šobrīd izvietoti teju 1500 depozīta punktu, no kuriem viss iepakojums aizceļo uz depozīta sistēmas operatoru šķirošanas centru Aconē.

No šejienes plastmasas iepakojums nonāk tepat Latvijā pie pārstrādātājiem, kur tālāk top PET pārslas, no kurām savukārt rodas jaunas lietas, tai skaitā, arī audumi. Turpretim 20% no nodotajām stikla pudelēm tiek atkārtoti uzpildītas. Izmazgājot un dezinficējot stikla pudeles, tās atkārtoti tiek uzpildītas pat līdz 15 reizēm. Vairāk par taromātu darbību un atkritumu šķirošanu uzzini raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc tevis?” svētdienās pulksten 18.20 kanālā TV3, kā arī Go3 un www.pedaspectevis.lv.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Par projektu

Raidījumā “Pēdas. Kas paliks pēc tevis?” vides aktīviste un TV personība Kristīne Garklāva kopā ar dažādiem ekspertiem 12 sēriju garumā meklēs atbildes uz jautājumu, kā pēc sevis atstāt pēc iespējas mazāku nospiedumu vidē. Izpētīsim veidus, kā dzīvot zaļāk, patērēt mazāk un gudrāk un kā pieņemt lēmumus, kas nāks par labu nākamajām paaudzēm. Raidījums tapis sadarbībā ar SEB banku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm