tv3.lv

Labirintu ceļvedis, no kā tie palīdz atbrīvoties

Labirintu izveide un iziešana, šķiet, ir pats vienkāršākais veids, kā sarežģīt dzīvi vēl vairāk. Kāpēc tiek būvēti labirinti, un kāpēc cilvēki labprātīgi dodas uz tiem?

2015. gada 2. jūnijā 12:58
Foto: Jon Candy, Flickr

Foto: Jon Candy, Flickr

Konkrētu labirinta izcelšanās laiku un vietu neviens nezina. Par vienu no vissenākajiem zināmajiem labirintiem tiek uzskatīts Knosas pils, kas celta ap 2000. gadu pirms mūsu ēras. Teiksma vēsta, ka Krētas valdnieka Mīnoja sieva Pāsifaja iemīlējusies vērsī. Pēc šīs dēkas piedzimis Mīnotaurs – pa pusei vērsis, pa pusei cilvēks. Valdnieks pavēlējis izbūvēt zem pils labirintu, kurā ieslodzījis briesmoni. Katru gadu Atēnām bija jāmaksā nodevas – septiņas jaunavas un septiņi jaunekļi, kurus Mīnotaurs saplosījis. Daudzi mēģinājuši nogalināt nezvēru, tomēr paši nokļuvuši tā ķetnās. Vienīgi grieķu varonis Tēzejs uzveicis briesmoni un no labirinta izkļuvis ar mīļotās Ariadnes iedotā diega kamola palīdzību.

Par vienu no teorijām, kāpēc patiesībā Knosas pilij ir tik sarežģīts plānojums, tiek uzskatīts stihiskais būvēšanas princips, kas pirms celšanas vēl nav bijis skaidrs, kāda pils izskatīsies. Cita teorija min, ka tā bijusi nekropole. Viens gan ir skaidrs – arheoloģiskajos izrakumos atrastās vēršu galvas liecina, ka kādreiz labirintā notikuši ar vērša kultu saistīti rituāli.

Par labirintu seno dabu liecina visā pasaulē atrasti gleznojumi uz alu sienām, klintīm, pat uz kapakmeņiem. Tie veidoti gan dažādās celtnēs, gan arī brīvā dabā. Būvmateriāli visdažādākie: smiltis, koks, akmens, krūmi, labība un pat gliemežvāki.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm